A benyújtott törvényjavaslatban egyetlen szó sincs arról, hogy a hamburgeradó miként jut el az egészségügyhöz.
A szocialisták nyilvánosan, a parlamentben emelik meg a kalapjukat Szócska Miklós, az egészségügyért felelős államtitkár előtt, ha „átveri" a kormányon, hogy a chipsek és az édességek megadóztatásából származó bevételt valóban csak az egészségügy céljaira lehessen felhasználni - közölte Kovács Gábor MSZP-s képviselő a parlament egészségügyi bizottságának hétfői ülésén. A benyújtott törvényjavaslatban ugyanis egyetlen szó sincs arról, hogy a sós és édes csomagolt élelmiszerekre kivetett adó miként jut el az egészségügyhöz.
Szócska Miklós erre azt válaszolta, ő ugyan nem köthet üzletet kormányzati ügyekben az ellenzékkel, de véleménye szerint járjon neki a nyilvános süvegelés akkor is, ha mégis ágazatához kerül a pénz. A kormánynak sincs más szándéka, minthogy az újabb kisadóból az egészségügyet finanszírozza.
Az ellenzéki pártok képviselői szerint a csomagolt és nem csomagolt élelmiszerek megkülönböztetése értelmetlen. Az egészségkárosító hatás ugyanis nem a csomagoláson múlik. Szilágyi László, az LMP képviselője szerint az uniós szabályokkal ellenkező jogalkotásra készül a kormány, hiszen az unió tiltja a kettős adóztatást, márpedig az előtte lévő előterjesztésből az derül ki, hogy bizonyos termékek csomagolását többszörösen megadóztatják. Az eredeti tervekkel ellentétben nem szeptemberben, hanem csak januárban lépne hatályba a termékadóról szóló törvény - legalábbis ezt javasolja az egyik fideszes képviselő.
Hova megy a hamburgeradó?
Nem az egészségügyben dolgozók béremelésére fogják fordítani a népegészségügyi termékdíjból származó bevételeket, a költségvetési törvény rendezi majd az ebből származó bevételek felhasználásának mikéntjét - mondta el Font Sándor tegnap a közrádióban. Kijelentette: az iskolák, önkormányzatok és sokan mások „állnak sorba" a pénzért. Igaz, Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár korábban sem mondta azt, hogy az egészségügyi dolgozók béremelésére fordítják majd az így keletkezett bevételeket, viszont reménye szerint az ágazat kapta volna a pénzt - közelebbről meg nem határozott célokra.
Tegnap az Országgyűlés egészségügyi bizottsága ajánlásában fogalmazta meg, hogy a termékdíjból befolyó bevételt - a remények szerint húszmilliárd forint - mégis egészségügyi célokra használják fel - emelte ki a Világgazdaság.
A bérekre is fordítaná az ágazat
A népegészségügyi termékdíjból befolyó összeget először a legfontosabb hiányterületekre, köztük a bérekre fordítaná az ágazat, ugyanis a népegészségügyi területen a harmadik negyedévben uniós pályázatokat is kiírnak - közölte az egészségügyért felelős államtitkárság hétfőn az MTI-vel. Felhívták ugyanakkor a figyelmet arra: a népegészségügyi célok eléréséhez is több, új forrásra van szükség.
Annak kapcsán, hogy az eredeti javaslathoz képest bővülhet-e az érintett termékek köre azok édesítőszer- vagy transzzsírtartalma alapján, leszögezték: a törvénytervezet nem érinti és a tervek szerint nem is fogja érinteni a szénhidrát-anyagcserezavarokban szenvedők számára készült diabetikus élelmiszerek körét, azok kivételt képeznek.
"A hozzáadott transzzsírsavak ellen olyan tömeges bizonyíték szól, hogy ebben a kérdéskörben nemzetközi szinten kell lépnünk" - fogalmaztak, hozzátéve: a kérdés szakmai előkészítést kíván, erről még korai beszélni.
Az egészségügyi államtitkárság kiemelte: a törvénytervezet célja az a fogyasztóknak szánt üzenet, hogy milyen termékeket fogyasszanak, ezért "végső soron az adó is a fogyasztót terheli". A másik célja pedig az, hogy az élelmiszerpiac kínálata az egészséges táplálkozás irányába változzon, illetve az élelmiszergazdaság szereplőit ilyen termékek előállítására ösztönözze - tette hozzá.