• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mindennapi mérgeink, otthonunk rémei

Lapszemle Forrás: Szabad Föld Online

Beltéri helyiségek porát vizsgálta a Levegő Munkacsoport a közelmúltban.

A civil környezetvédő szervezet arra volt kíváncsi, mit tartalmaznak a valamennyiünk által belélegzett porok. Az eredmény lehangoló, a vizsgált tíz helyiség – köztük óvodák, tornatermek, lakások, irodák – mindegyikében találtak egészségre ártalmas szemcséket – írja a Szabad Föld – online.

A Bálint Analitika szakemberei által vett és elemzett porokból kiderül, hogy a legnagyobb kockázatot az ólom- illetve ftaláttartalmuk jelentik. A legtöbb ólmot egy tornaterem porában találtak, csaknem háromszorosát annak, ami egy húszkilós kisgyermek számára még elviselhető – ha egyáltalán beszélhetünk ilyesmiről, hiszen a nehézfém az ember szervezetében felhalmozódik és az intelligencia csökkenését okozza. Nem volt mentes ólomtól a vizsgált óvoda pora sem, ami pedig azért is különösen figyelemre méltó, mert a szőnyegeken csúszkáló csöppségek különösen közel játszanak a por forrásához – emeli ki a lap.

A másik, mindegyik mintában megtalálható káros anyag a ftalát, amelyek műanyagok lágyító összetevőiben, de akár egyes kozmetikumokban is jelen vannak. Különös ismertető jele, hogy hat a hormonrendszerre, csökkenti az ember szaporodási képességét – és rákkeltő hatású. Ugyancsak a szaporodási képességet befolyásolja a brómozott égésgátlók egy része, amelyet a vizsgált helyiségek csaknem a felében megtalálták. Ezek elsősorban műanyagok, műszaki cikkek és textíliák összetevői.

Tízből hét helyiségben találtak a porban úgynevezett poliklórozott-bifenileket. A vegyület felhasználását a Stockholmi Egyezmény világszerte tiltja, mivel génkárosítóak, ráadásul fel is halmozódnak az ember szervezetében. A korábban forgalmazott festékekben, ragasztókban, műszaki cikkekben – és így a háziporban – sajnos még ma is megtalálhatóak.

Ha régebbi építésű irodában dolgozunk, nem lehetünk biztosak abban sem, hogy a levegő nem tartalmazza a hírhedt DDT-t, ezt az évtizedekkel ezelőtt betiltott rákkeltő anyagot. Legalább is ez derül ki a felmérésből: a megvizsgált mindkét közösségi helyiségben megtalálták – vélhetően egykori rovarirtás maradványaként.

A lakásunkban bennünket körülvevő kockázatos anyagokról bővebben is tájékozódhatunk a Levegő Munkacsoportnak az Otthonunk rémei című, a világhálón is hozzáférhető kiadványából.