A gyógyszercégek jobban szeretik előrehaladott stádiumban lévő daganatokra fejleszteni a gyógyszereiket.
Borzasztóan sokfajta rák létezik, két tüdőrák jobban különbözhet egymástól, mint egy végbélrák és egy tüdőrák. A drága rákgyógyszerkutatásoknál a gyógyszercégnek nagyon nem mindegy, hogy hány évig kell tesztelni egy ígéretes gyógyszert embereken, hiszen addig is pörög a szabadalmukból hátralévő idő – olvasható az index.hu portálján.
Most is minden negyedik magyar rákban hal meg, sokkal rosszabbul állunk, mint általában az uniós országok, hivatalosan is népbetegség nálunk több rákfajta is. Ezért is kulcskérdés, hogy hogyan alakul a rákgyógyszerek kutatása. Nos, alakulhatna jobban is.
Egy MIT-s közgazdász, Heidi Williams társaival megnézte, hogy milyen típusú rákgyógyszerek kutatására vannak ösztönözve az ilyesmivel is foglalkozó óriás-gyógyszercégek. Az jött ki, hogy sokkal inkább megéri a gyógyszercégeknek a rákfajták minél későbbi stádiumára gyógyszert fejleszteni, mintsem a korai stádiumokra. Vagy netán megelőző gyógyszerekben gondolkozni.
Persze ez az egész így erős leegyszerűsítés, a probléma megértéséhez nem árt tisztázni, hogy mit értünk rák alatt. És hogy hogyan működik a gyógyszerkutatás folyamata az ötlettől odáig, hogy a beteg megveheti az új, korábbiaknál hatékonyabb gyógyszert. Elég furcsa és bonyolult körülmények vezetnek ugyanis oda, hogy a rákgyógyszereknél korántsem ideálisak a fejlesztések ösztönzői. A teljes cikk