Evolúciós szempontból balul sült el ez a párosodási stratégia, még párezer év és kipusztul.
A halálos afrikai álomkórt okozó egysejtű parazita több ezer éve nem él nemi életet, csupán klónozza magát, ez pedig a Trypanosoma brucei gambiense nevű élősködő kipusztulásához vezethet - állapították meg a Glasgow-i Egyetem kutatói. Evolúciós szempontból balul sült el ez a párosodási stratégia. A fajnál nincs meg az a genetikai sokszínűség, ami az ivarosan szaporodó élőlényekre jellemző – írja az index.hu portálja.
Elméletileg ezen életforma várható következménye, hogy hosszú távon ki fog halni - közölte Willie Weir, a skóciai egyetem bioinformatikusa, az eLife tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője, aki hozzátette azt is, az afrikai álomkórt okozó parazita ezen gyenge pontjának meghatározása segítheti a kutatókat abban, hogy a betegség kezelésére új gyógymódokat fejlesszenek ki.
A legyek csípésekor a rovar nyálával jutnak a kórokozók az emberbe. A megfertőzött emberben éveken át szunnyadhatnak, és csak később lép fel a betegség, amely károsítja az idegrendszert. Késői stádiumban csak olyan gyógyszerek állnak az orvosok rendelkezésére, amelyeket nehéz bejuttatni a szervezetbe és súlyos mellékhatásai vannak.
A parazita mintegy tízezer évvel ezelőtt ugrott át állatról emberre, abban az időben, amikor az állattenyésztés kezdett elterjedni Nyugat-Afrikában. A kutatók nem bocsátkoztak találgatásokba arról, hogy mikor fog kipusztulni.