• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MOK: nem csökkent az orvosok elvándorlása

Lapszemle Forrás: PestiSrácok.hu

Az ágazatban eddig történt béremelés kevés a gyógyítók itthon tartásához Éeger István szerint.

Éger István a PestiSrácok.hu-nak azt állította, évek óta nem változott a külföldi munkavállaláshoz tőlük engedélyt kérők száma. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke szerint tévedés, hogy felére csökkent volna az orvos elvándorlás hazánkban. A 2010-es csúcshoz képest, amikor a legtöbb orvos emigrált külföldre, valóban mérséklődött valamelyest a távozók száma, de tavaly és azelőtt is 900 körüli igazolást állítottak ki az elvándorló orvosoknak. Ez a szám pedig azóta nem csökkent – állítja a MOK elnöke reagálva Rétvári Bence tájékoztatására. A parlamenti államtitkára szerdán ugyanis kifejtette: a legfrissebb adatok szerint már nemcsak az orvosok, de az ápolók esetében is csökken a külföldön dolgozni szándékozók száma.

Éger István egy, a múlt héten kirobbant ügy kapcsán – mely szerint a SOTE II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján egy orvos állítólag pénzt kért a szülés levezetéséért –, azt mondta: A hálapénz és a kérés annyira ellentétes fogalom, mint a fekete vagy a fehér. Hálapénzt nem lehet kérni! A fizetést kell kérni az államtól.

A kódex szerint ugyanis kirívóan súlyos etikai vétség, ha egy orvos pénzt kér, de ez ellen az Magyar Orvosi Kamara semmit nem tud tenni törvényileg, mivel sem vizsgálati, sem intézkedési, sem pedig tiltási joga nincs. A MOK egyet tehet, hogy érvényt szerez az etikai kódexben lefektetettnek, ami maximum kétéves eltiltást jelenthet a pályáról. Az orvosok a gyógyításra esküdtek fel, és nem a túlterhelésre vagy az intézményesített szegénységre. De olyan nincs, hogy valaki hálapénzt kér! – szögezi le. Aki pénzt kér, azt azonnal és végérvényesen el kell tiltani a pályáról! – fejti ki véleményét.

Hozzáteszi, hogy az ágazatban eddig történt béremelés az ügy megoldására nagyon kevés. Az idén novemberben esedékes növekménnyel is csak meg közelíteni fogjuk a Szlovákiában kötelező kezdő szakorvosi minimálbért. Ez kevés ahhoz, hogy Magyarország itthon tudja tartani az orvosait. Ha a jelenlegi bérezések mellett tiltanák meg a paraszolvenciát, a MOK elnökének véleménye szerint még az is elmenne az országból, aki most még itthon van. Úgy látja az orvos-beteg viszonyt megmérgező hálapénz intézményét meg kell szüntetni, de ehhez korrekt megállapodásra és tisztességes bérekre lenne szükség. A Magyar Orvosi Kamara jelenleg is tárgyalást folytat ez ügyben az illetékes tárcával – fűzte hozzá.