• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MOK-stiklik nyomában a Nefmi

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

A területi tisztújításokat teljes érdektelenség kísérte a tagság részéről.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) a Fővárosi Bírósághoz nyújtott be keresetet a Magyar Orvosi Kamara (MOK) által április és június között beszedett regisztrációs díjak miatt, amelyeket – szerinte – a kamarának vissza kell fizetnie a tagoknak – értesült a Magyar Hírlap.

A lap birtokába került dokumentumok szerint a kötelező kamarai tagság bevezetése után a tagfelvételi eljárások közigazgatási ügyeknek minősülnek, emiatt ezekért regisztrációs díjat nem lehetett volna beszedni. A MOK fölötti törvényességi felügyeletet gyakorló Nefmit vezető Réthelyi Miklós miniszter májusban előzetes tájékoztatást kért a kamarától az ügyben.

Felhívta arra is a MOK figyelmét, hogy a 2011. március 23-án módosított tagdíjszabályzatának a tagfelvétellel kapcsolatos megállapító rendelkezéseit ne alkalmazzák, az ilyen jogcímen beszedett díjakat fizessék vissza. A MOK június 8-án válaszolt, és vitatta a tárca jogi álláspontját, mert úgy véli, a tagfelvételi eljárás nem közigazgatási hatósági ügy, és nincs olyan szabályozás, ami a regisztrációs díj szedését jogszabálysértőnek mondaná ki. A MOK ezután is vitatta, míg a miniszter fenntartotta álláspontját, így nem jutottak közös nevezőre.

Réthelyi Miklós október elején a MOK elnökét, Éger Istvánt arra szólította fel, hogy tizenöt napon belül fizesse vissza a tagfelvételi díjakat az érintetteknek, és írásban számoljon be a befizető tagok számáról, a megfizetett regisztrációs díj összesített összegéről. Égerék október 27-én közölték a miniszterrel, fenntartják álláspontjukat, nem kívánják a tagdíjakat a tagoknak visszafizetni, és nem adták meg a beszedett tagdíj összesítését sem. A tárcavezető ezután fordult keresetével a Fővárosi Bíróság Közigazgatási Kollégiumához.

Réthelyi Miklós október elején a szervezet tisztújítása miatt is kezdeményezett törvényességi felügyeleti intézkedést. A Nefmi szerint a MOK nem megfelelő alapszabálya akár a szervezet vezetésének legitimitását és újjászervezését is veszélyeztetheti.

Az új alapszabály alapján tartották a területi tisztújításokat, amelyeket teljes érdektelenség kísért a tagság részéről. Volt olyan megye például, ahol a 627 tag közül mindössze tizenegy jelent meg. Az érdektelenség önmagában is felvetheti, hogy szükség volt-e a választókerületek kialakítására, de akár azt is, hogy jogszerű-e a választás.

A Nefmi a józsefvárosi választással kapcsolatban törvényességi felügyeleti vizsgálatot is lefolytatott, s arra kötelezte a kamarát, hogy az országos jelöltlistát a budapesti területi szervezetet érintő választási folyamat jogerős befejezéséig ne zárja le, valamint azt követően a jelöltállításhoz szükséges méltányos határidőt biztosítson.

Éger: A törvények szerint jártunk el