• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Most sem tudni, mi történt pontosan a GOKI-ban

Lapszemle Forrás: medicalonline.hu

Járványok és sporadikus fertőzések bárhol előfordulhatnak, így mindenütt jobban kellene figyelni a betegek oktatására.

Egy évvel ezelőtt hárman hunytak el a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI) intenzív részlegén Acinetobakter ursingii okozta nosocomiális infekció miatt. Azt most is csak sejteni lehet, milyen mechanizmus vezetett a betegek halálához, írja a MedicalOnline.

Összesen öten betegedtek meg a véráramfertőzést (VÁF) okozó bakteriális fertőzés miatt, a halálesetek okán – kormányzati kérésre – az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala (OTH) hatósági vizsgálatot indított, amelynek eredményeiről öt hónappal később Szentes Tamás országos tisztifőorvos és a vizsgálatot vezető Dánielisz Ágnes, az OTH akkori járványügyi főosztályvezetője számolt be.

A GOKI-ban lefolytatott vizsgálat alapján az ország valamennyi intézménye számára javaslatot fogalmaznak meg a megelőzést szolgáló protokollok ki- és átdolgozására – hangzott el a vizsgálatról szóló beszámolóban. Az egészségügyért felelős államtitkárság lapunk kérdéseire adott válaszaiból az derül ki, hogy tavaly októberben „A centrális vénás katéter alkalmazásával összefüggő véráramfertőzések megelőzése" címmel megújított módszertani ajánlást adtak ki, kiegészítve a több beteg esetén alkalmazott gyógyszer/infúzió kezelésére vonatkozó iránymutatással.

A válaszokból továbbra sem derült ki konkrétan, hogy milyen módon terjedt el a kórokozó a GOKI-ban. Arra a kérdésre, hogy ellenőrizték-e, és hány intézményben az ügy kapcsán kiadott protokollok bevezetését és betartását, azt válaszolták, hogy ez a kormányhivatalok feladata, ami úgy is értelmezhető, hogy az egészségügyért felelős államtitkárság nem adhat ellenőrzési feladatot annak a főosztálynak, amelyet Szentes Tamás helyettes államtitkárként vezet, és ahová az Országos Epidemiológiai Központot, mint Kórházhigiénés és Járványügyi Felügyeleti Főosztályt integrálták.

A tavaly lefolytatott, öt hónapos vizsgálat eredménye egyébként az volt, hogy nincs személyi felelőse a három ember halálát okozó fertőzésnek. Fontos, hogy a hibák miatt – amelyek túlnyomórészt nem direkt mulasztás miatt következnek be – ne büntessék az ellátó személyzetet, mert ha fenyegetve érzik magukat, inkább eltitkolják a problémákat, amelyekre így nem lehet megoldást találni. Járványok és sporadikus fertőzések bárhol előfordulhatnak, így mindenütt jobban kellene figyelni a betegek oktatására, és az orvos által történő tájékoztatásra is, reagált a lapnak Böröcz Karolina szakértől.