• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Motiváció fizetéscsökkentéssel

Lapszemle 2022.10.05 Forrás: magyarhang.hu
Motiváció fizetéscsökkentéssel

Nem tudható, hogy a kormány kísérletezik, vagy megalapozza ezeket a döntéseket.

Számos „vallomásos” elemet tartalmaznak a Belügyminisztérium a Medicalonline és Népszava által megszellőztetett reformtervei az állami egészségügyi ellátással kapcsolatban. Az például felér egy beismeréssel, hogy a jövőben a kórházban fekvő betegek meghatalmazhatnának egy tetszőleges személyt, aki látogatási időn kívül is segíthet az ápolásukban. Akinek volt dolga kórházban mostanában, az „okos fejével biccent, nem remél”. A segítő hozzátartozó már most is része a kórházi túlélőcsomagnak, akárcsak a házi koszt és az otthonról bevitt wc papír. Hasonló a helyzet ahhoz, mint amikor nemrég havi nyolcezer forint szülői hozzájárulást kért egy jó nevű állami gimnázium, hogy ki tudja fizetni a tanárok pluszmunkáját - áll a magyarhang.hu véleménycikkében.

Szintén kiderül a reformtervekből, hogy a minisztérium szerint mégsem volt jó ötlet egységesen megemelni az orvosok fizetését két évvel ezelőtt, ezért elmozdulnának a teljesítménybérezés felé. A részletek még váratnak magukra, ám a tervek szerin nem csak fizetésemelés járhatna a jövőben, minősítéstől függően, hanem fizetéscsökkentés is, mégpedig 20 százalékos. Az elképzelést persze már most torpedózza a Magyar Orvosi Kamara. Másra egy érdekvédelmi szervezettől nem is igen lehetett számítani.

A teljesítmény értékelésére valamilyen formában valóban szükség van az egészségügyben. Ahogy máshol, itt is érdemes arra motiválni a munkavállalókat, hogy többet és jobban dolgozzanak. De mindezt már akkor sejthették a döntéshozók, amikor megállapodtak az orvosokkal a béremelésről. És most, a mélyülő válság időszakában összeütközést készülnek vállalni, hogy az egyik legnagyobb lobbierővel rendelkező ágazattal kötött korábbi megállapodást átrajzolják. Ahogy az orvosbéremelés idején, úgy most sem lehet tudni, készül-e hatástanulmány, melyek azok a döntéselőkészítő anyagok, szakmai vélemények, amely alapján a kormány úgy véli, érdemes felvállalnia azokat konfliktusokat, amelyek egy ilyen lépésből fakadnak. Nem tudható, hogy a kormány kísérletezik, vagy megalapozza ezeket a döntéseket.

További részletek a cikkben.