• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

MTA: Közös okosságra van szükség!

Lapszemle 2020.04.29 Forrás: Klubrádió
MTA: Közös okosságra van szükség!

Egészség, vagy gazdaság? Ezek az érdekek most egymásnak feszülnek, valahol itt kell megtalálni a legokosabb megoldást.

Kezdjük egy Indiából származó információval. Egy ottani vakcinagyártó nem akar tovább várni, elkezdi egy szer gyártását, ez lehet komoly szándék és lehet egy veszélyes blöff is. Oberfrank Ferenc, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet ügyvezető igazgatója személy szerint drukkol az indiai kutatóknak, szerinte érthető, hogy rendkívüli helyzetben rendkívüli döntéseket kell hozni. Ám egy vakcináról nem elég bizonyítani, hogy hatékony, arra is kell tapasztalatot szerezni, hogy nem okoz egyéb bajt. Ezért tart a kifejlesztése hosszú ideig  - hangzott el a Klubrádióban.

Visszatérve Magyarországra. Készítettek egy javaslatot a veszélyhelyzet kezelésére. Ennek egyik lényeges pontja, hogy tesztelni kell. De nem mindenkit, mert azt nem is lehetne. Kockázati csoportokra kell osztani a lakosságot, figyelembe kell venni a fertőzöttség területi arányát, továbbá azt, hogy vannak fertőzött, és fogékony emberek, valamint vannak már védettek is, akik átestek a fertőzésen. Egyébként azt is tudni kell, hogy aki átesett már rajta, az sem biztos, hogy védettséget szerzett. Továbbá az is kérdés még, hogy a védettség meddig tart.

A helyzet kezelésénél –nagyon leegyszerűsítve- azt kell eldönteni, hogy bizonyos számú embert feláldozhatnak-e egy ország vezetői a gazdaság érdekében. Egészség, vagy gazdaság? Ezek az érdekek most egymásnak feszülnek, valahol itt kell megtalálni a legokosabb megoldást. „Közös okosság kell! – fogalmazott Oberfrank Ferenc. Szerinte Magyarországon a társadalom már megértette, hogy mi történik, vannak eszközök is a járványveszély csökkentésére, a gazdaság is visszafogta magát és az emberek is. Anélkül, hogy hamis biztonságérzetet sugallna a kormány, elképzelhető az óvatos nyitás.

Az egyértelmű, hogy az egészségügyet meg kell erősíteni, nem csak a járvány miatt, hanem általában, különösen az emberi erőforrások oldaláról. Nem igazán értette eddig a kormányzat sem, hogy milyen állapotban van az ágazat, nem nagyon lehetett látni, hogy mi van az intézményekben. De ha csak a járványoknál maradunk: azok később is lesznek, és vannak történelmi példák arra, hogy sikerült már kivédeni hasonlókat, ha felkészültek rá.

Legolvasottabb cikkeink