• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Munka látástól vakulásig?

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Nincs egyértelműen kimutatható kapcsolat a szemromlás és a számítógépes munka között, de...

Nincs egyértelműen kimutatható kapcsolat a szemromlás és az irodai, számítógépes munka között - állítja dr. Tóth Eszter szemész főorvos. - Kétségtelen ugyanakkor, hogy azoknál, akik rövidlátók, és korábban is viseltek szemüveget, a harmincas éveik táján újabb szemromlást figyelhetünk meg. Ezt pedig nem nagyon tudjuk másra fogni, csak a monitorra, noha sem szakirodalom, sem más tudományos értekezés nem erősítette meg ezt a tényt".

Bár a képernyős munkahelyekre vonatkozó munkavédelmi szabályok szigorúak - óránként 10 perc pihenő, naponta legfeljebb 6 óra tényleges monitornézés és kétévente kötelező szemvizsgálat -, a szemész szerint a pihenők és a szemtorna legfeljebb az elgémberedett végtagokat és a merev nyakat lazítja fel, a szemnek vajmi keveset segít. A szemfájás és vörösödés népbetegség, aminek az egyik oka a pislogáshiány, illetve a monitorok elektrosztatikus és hőkisugárzása. Ez utóbbiak - még a legkorszerűbb eszközök esetén is - szárítják a szemet, s fokozottabb könnypárolgást idéznek elő.

Ráadásul a szemészorvos szerint ma egészen más az emberek "látásigénye", mint húsz évvel ezelőtt. Apró dolgokat kell figyelni, pontosnak kell lenni a monitoron és közeli felületeken egyaránt, ami tovább nehezíti a szem dolgát. "Egyre gyakoribb panasz például a szemszárazság, s nem csak a monitor előtt ülőknél - mondja Tóth Eszter.

- A probléma egyik okozója a légszennyezettség, de a klímaberendezések és a mesterséges fény sem tesznek jót a szemnek. Ha kiszárad a szaruhártya, kevesebb vagy nem megfelelő minőségű a könny, az olyan, mint amikor olaj nélkül próbálunk járatni egy motort. A dugattyúk előbb-utóbb besülnek. A könny funkciója is ez: sikamlóssá teszi és nedvesen tartja a szemet, kimossa belőle a szennyeződéseket, megvédi a szaru- és kötőhártyahámot.

Nedvesség hiányában apró sérülések keletkeznek a kötőhártyán vagy a szaruhártyán, ezekben a mikrobarázdákban megragadnak a kórokozók, amelyek gyulladást okozhatnak. Ha ezt időben észleli a beteg, és orvoshoz fordul, akkor könnyen lehet kezelni, s nyomtalanul meggyógyul, egyéb esetben súlyos szövődmények is kialakulhatnak."

A szakember többek között ezért tartja indokoltnak a rendszeres szemvizsgálatot azoknál, akik irodai munkát végeznek. Negyvenéves kor felett pedig mindenkit erre biztat, mert mint mondja, a szem rengeteget elárul az egészségről. Ráadásul e kor fölött közelre szinte mindenkinek kell szemüveg.