• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Munka nem sok, a stressz annál több

Lapszemle Forrás: sonline.hu

A munkahelyi stressz a második leggyakoribb munkával összefüggő megbetegedés.

Somogy és az ország munkavédelmi helyzete aggasztó, hangzott el egy pénteki szakmai konferencián Kaposváron a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamaránál. Ronga László, a megyei kormányhivatal munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervének vezetője elmondta: tavaly 680 munkáltatót ellenőriztek, ebből 635-nél tártak fel szabálytalanságot, vagyis a szabálytalankodók aránya 93,4 % volt. Ezzel együtt mindössze 22 komolyabb ügyben szabtak ki bírságot. Tavaly 499 munkahelyi balesetet jelentettek, de ennél nagyobb lehet a látencia, vélte. Négyen haltak meg, egy ember csonkolásos, további négy súlyos, életveszélyes sérülést szenvedett – olvasható a sonline.hu portálján.

Idén és jövőre a munkahelyi stressz ellen kampány zajlik az Európai Unióban, amelyhez hazánk is csatlakozott. Ez ugyanis a második leggyakoribb munkával összefüggő megbetegedés az EU-ban. A munkavállalók kieső munkanapjainak a felét okozza a stressz, ami évi 136 milliárd eurós termeléskiesést okoz. Tízből négy dolgozó szerint nem kezelik megfelelően ezt a problémát a munkahelyén. Magyarországon a felmérések szerint a stressz leggyakoribb okai: az átszervezésektől való félelem, a bizonytalanság, a túlterhelés, valamint az, ha valakit a felettesei nem támogatnak, vagy nem tisztázottak a hatáskörök.

Munkahelyi zaklatás és fenyegetés is előfordul. Balogh Katalin, a Nemzeti Fókuszpont vezetője az előadásában kifejtette: a munkahelyi stressz sohasem az egyén hibája, hanem szervezeti probléma, amire szervezeti megoldásokat kell találni. A cégek komoly pénzeket költenek erre, pedig a megoldás egyszerű, délután 17 órakor már otthon kell lenni, idézett egy munkapszichológiai tankönyvet Arató Zoltán, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal előadója, aki a munkáltatók kötelezettségeire hívta fel a figyelmet.

Mindenért a munkáltató felel, még akkor is, ha két dolgozó összeverekedik a cégnél. A probléma feltárása sem egyszerű, mert a magyar munkavállalók elmennek a céges egészségügyi szűrővizsgálatokra, a pszichoszomatikus ellenőrzést azonban nem szívesen tűrik.