A taj-kártya érvényességét ellenőrizni tudjuk ügyfélkapun keresztül, illetve telefonon vagy személyesen is érdeklődhetünk a NAV-nál.
Kellemetlen helyzetet teremthet, ha egy baleset vagy betegség miatt az orvosnál vagy a kórházban derül ki, hogy nem érvényes a biztosítási jogviszonyunk. Szerencsére bárki könnyen ellenőrizheti, fizetik-e utána a TB-t, vagyis érvényes-e a taj-kártya, írja a teol.hu.
Hazánkban az egészségügyi ellátás biztosítási alapú, alapvetően pedig annak van aktív biztosítása, aki bejelentett munkahellyel rendelkezik, esetleg tanul, és így az iskolája fizeti a társadalombiztosítási hozzájárulás összegét, ami jelenleg 11.300 forint (vagyis 380 forint naponta). Többféle módon is ellenőrizhetjük, hogy érvényes-e taj-kártya.
Mi magunk is ellenőrizhetjük, hogy érvényes-e a taj-kártya
A taj-kártya érvényességét ellenőrizni tudjuk ügyfélkapun keresztül. A biztosítási jogviszonyról szóló résznél lehet ellenőrizni, hogy be van-e fizetve a járulék. Ezen menüpont alatt tételesen fel van sorolva minden korábbi munkahely, illetve a biztosítási jogviszonyok kezdete és vége.
A másik ellenőrzési mód: telefonon vagy személyesen is érdeklődhetünk a NAV ügyfélszolgálatán. A TB-járulékfizetéssel kapcsolatos adatokhoz a személyazonosság igazolására lesz szükség (például TAJ-szám, személyazonosító okmány).
Ha érvénytelen a taj-kártya, akkor piros lámpával jelez az orvosnál vagy gyógyszertárban, amikor a TAJ-számot lekérik.
– Szólunk, hogy nincs biztosítása, a jogviszony ellenőrző rendszer ugyanis jelzi ezt – mondta dr. Kovács Klára bátaszéki háziorvos. – Sajnos egyre gyakrabban jön be a rendelőbe ilyen beteg. Én nem szoktam pénzt kérni a vizsgálatért, de a gyógyszert csak teljes áron írhatom fel. Akkor van nagyobb baj, ha több szakorvosi vizsgálatra kellene elküldeni a beteget, mert súlyosabb az állapota. A sürgősségi ellátást senkitől nem tagadják meg, sőt a laboratóriumi vizsgálatot is elvégzik, de annak eredményét csak akkor kapja meg az érintett, ha legalább három havi biztosítási díjat befizet.
– Sajnos vannak, akik azért nem biztosítottak, mert feketén alkalmazzák őket. Nekik saját maguk után kellene fizetniük a tb-járulékot, de vannak, akiknek erre sincs pénzük, így ők a társadalom peremére szorulnak – tette hozzá a doktornő.
A teljes információ a cikkben.