Ha elkaptuk a koronavírust, ne használjunk otthon párásítót és megelőzésre ne szedjünk vérhigítót, figyelmeztet a szakember.
A covidos betegek otthoni ápolásáról szól a Pécsi Tudományegyetem Universitas Televíziójának tájékoztatója filmje, melyet egyre többen osztanak meg a közösségi oldalon. Dr. Jáksó Krisztián, a PTE Koronavírusellátó Központjának klinikai főorvosa sok hasznos tanáccsal látja el a betegeket és az őket ápoló hozzátartozókat, ezekből szemezgetett a boon.hu.
– Arra kérek mindenkit, hogy a fertőzöttek forduljanak hasra minél többet otthon is. Talán ez az elmúlt hónapok legfontosabb tapasztalata. Az intenzív terápiás osztályon ápolt betegeinket lélegeztetve is 14-16 órát fektetjük hasra. Erre azért van szükség, hogy tehermentesítsük a tüdőnek a hanyattfekvésben igénybe vett részét. Az alul lévő tüdőterületek felülre kerülnek, könnyebben nyílnak, a vérkeringésük fokozódik, így több oxigént képesek szállítani – hangsúlyozta a főorvos.
Hozzátette: a mostani világjárványnak egyik legnagyobb vívmánya az intenzív terápiában, hogy mérhetetlenül megnőtt a hasra fordított betegek száma, és beigazolódott, hogy ez hatásos. Amennyiben az otthon ápolt betegek esetében is elkezdik ezt alkalmazni, akkor talán nem jutnak olyan súlyos állapotba, hogy tüdőgyulladás, majd kórházi kezelés legyen belőle.
A kisfilmben felmerült az a kérdés, mennyit feküdjön a fertőzött beteg. Dr. Jáksó Krisztián jelezte, nem a fekvés mennyisége, hanem a minősége és technikája a meghatározó. A beteg annyit feküdjön, amennyi jólesik neki. További tanácsok a cikkben