Otthon is kiszedheti bárki a bőréből a kullancsot, akkor is, ha nincs hozzá speciális eszköze.
Dr. Schranz Róbert szekszárdi háziorvos saját bőrén is megtapasztalta már, milyen egy kullancscsípés. A vérszívó egy erdőben mászott rá. Schranz doktort egyébként a rendelőjében ritkán keresik meg ezzel a problémával a páciensek, mondhatni, a kullancskiszedés jórészt éjszakai ügyeleti téma. Előfordult, hogy egy hölgy éjjel háromkor csengetett az ügyeleten – olvasható a teol.hu portálján.
Otthon is kiszedheti bárki a bőréből a kullancsot, akkor is, ha nincs hozzá speciális eszköze, amit egyébként gyógyszertárakban lehet kapni. A kullancs eltávolításához egyébként elég egy szemöldökcsipesz, vagy két erős köröm is. A lényeg, hogy a lehető legrövidebb ideig legyen a kullancs feje az ember bőrében. Az se tragédia, ha esetleg beszakad a fej, az nem fertőz, és egy idő után magától kilökődik – mondja dr. Schranz Róbert.
Ha viszont krémekkel, folyadékokkal akarjuk távozásra késztetni az élősködőt, az kínjában az emberbe, állatba fecskendezi a gyomortartalmát, s az már fertőzött lehet.
Az interneten számos „kullancstérkép" található. Tolna megyét illetően az egyiken a Tolnai-dombság Szekszárd és Kakasd közötti része, Szekszárd, Szálka és Bátaszék van megjelölve, mint ahol már találkoztak ezzel a problémával.
A szakemberek szerint a kullancsok számára a legkedvezőbb életteret a mérsékelt éghajlati klíma és a magas páratartalom jelenti. Különösen veszélyeztetett területek az erdők szélei, a tavak és folyók melletti ligetes részek, a védett erdők aljnövényzete és a lombos erdők, valamint a tűleveles erdők közötti átmeneti részek.
Hazánkban és egyes környező országokban, kedvelt nyári úticélokon is sok a fertőzött kullancs. Ez pedig azért veszélyes, mert egyes betegségeknek, mint például a kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladásnak a szövődménye akár nagyon komoly fizikai és szellemi károsodás is lehet.