A címke önmagában semmit sem jelent, hiszen ma már vannak kiváló minőségű hamisítványok, amik megtévesztésig hasonlítanak az eredeti márkára.
Az extrém UV-sugárzás hónapjaiban a bőrünk mellett szemünk egészségének megőrzése is kiemelten fontos. Szentkirályi Béla szemész főorvos az Indexnek elmondta, hogy mire kell figyelni egy biztos UV-védelmet nyújtó napszemüveg kiválasztásához.
A napszemüveg amellett, hogy stíluskellék, fontos, hogy megfelelő védelmi funkcióval legyen ellátva, mivel a nap ultraibolya sugárzása, főleg az UVB nagymértékben károsíthatja mind a bőrfelszínt, mind a szemet, számos betegséget kiválthat, rosszindulatú elváltozásokat, szaruhártya gyulladást, szürkehályogot okozhat hosszú távon, amelyek lassan és fájdalommentesen alakulnak ki, később jelentkezik a látás romlása. Szentkirályi Béla szemész elmondása szerint az utóbbi tíz évben érezhetően megnőtt azon betegeinek száma, ami egyrészt egyértelműen a megnövekedett UV-sugárzás következménye. A jól megválasztott napszemüveggel minimalizálhatjuk a napfény szemet károsító hatását.
A szemész kiemelte, hogy manapság a címke önmagában semmit sem jelent, hiszen ma már vannak kiváló minőségű hamisítványok, amik megtévesztésig hasonlítanak az eredeti márkára, ezért a beszerzés helye inkább mérvadó, mint a terméken a felirat. „Alapszabály, hogy utcai árustól, vásárokban, aluljáróban, vegyeskereskedésekben, sőt még drogériákban sem ajánlott, csak látszerész szaküzletekben javasolt napszemüveget venni. Egy párezer forintos nem garanciális termékben nem igazán bízhatunk, a szakboltban pedig többéves jótállással és ellenőrzött minőségbiztosítással ellátott valóban megfelelő UV-szűrős napszemüveget kaphatunk” – részletezte a szakorvos, aki hozzátette, hogy a műanyag színezett lencsének is van önmagában valamilyen UV-védelme, ezt mi magunk nem érezzük.
A legjobb példa, hogy a védőeszközt nem használó hegesztőknél is csak később, este jelentkezik az irritáció, szemhéj duzzanat, fájdalom. Egy nem megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüveggel csak rosszabbat teszünk a szemünknek, ugyanis a sötét lencse miatt a pupillánk kitágul, és jobban beengedi a káros sugarakat. A szemet ért napégések sora is összeadódik, aminek következtében, később makula degeneráció vagy szürkehályog alakulhat ki – mondta el Szentkirályi Béla.
A teljes cikk az Indexen olvasható.