Nincs feljelentési kötelezettségünk az NVSZ felé, kivéve, ami minden állampolgárra igaz, ha bűncselekményt észlelünk.
A magyar egészségügyet jelenleg nem fenyegeti tömeges orvosfelmondás, de számos rendezetlen ügy van, amelyek miatt lehetnek ellátási zavarok – mondta a növekedés.hu-nak adott interjúban Kincses Gyula.
A MOK felmérése szerint kollégái egyetértenek a hálapénz büntethetőségével, azzal azonban nagyon nem, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat tulajdonképpen megpróbálja lebuktatni őket. Van a MOK-nak valamilyen alternatív javaslata az ellenőrzésre?
Nincs, és szerintem a kollégák látni fogják idővel, hogy nem is kell változtatni ezen. Az NVSZ célja nem az orvosok vegzálása vagy provokálása, az eddig feltárt esetek legalábbis mindenképpen ezt erősítik. Egyetlen tradicionális hálapénz-ügy sem volt ezek között, a kenőpénzért kiállított hamis orvosi igazolás, intézményi elhelyezés, vagy a várólista megkerülése tipikusan korrupciós ügyek.
Indul-e orvoskamarai etikai eljárás azok ellen, akik megbuknak az NVSZ korrupciós tesztjén?
Ez nem automatizmus. Az NVSZ a feltárt esetekben feljelentést tesz, nyomozás indul, majd, amennyiben beigazolódik a gyanú, bíróság dönt az egyes ügyekben. A döntéstől függően lehet, illetve kell etikai eljárást indítania a kamarának.
Fordítva is működik ez? Ha önökhöz érkezik akár állampolgári bejelentés etikai vétség miatt, jelzik azt az NVSZ-nek?
Nincs feljelentési kötelezettségünk az NVSZ felé, kivéve, ami minden állampolgárra igaz, ha bűncselekményt észlelünk. Tehát, ha egy etikai bizottsági eljárás egyértelműen bizonyítani tudja a hálapénz kikényszerítését vagy azt, hogy a paraszolvencia által jogtalan előnyhöz jutott valaki. Továbbiak a cikkben