• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket!

Lapszemle 2024.11.22 Forrás: bitport.hu
Ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket!

Az MI-chatbot rosszul azonosított többek között egy kulcscsonttörést, nem ismerte fel a tuberkulózis "tankönyvi esetét".

Az xAI vezérigazgatójaként is tisztelt Elon Musk október végén jelentette be, hogy a cég Grok chatbotjának funkcióit kibővítették a képes tartalom feldolgozásával, amit az X közösségi platfrom előfizetői ki is próbálhatnak, ha képeket töltenek fel és kérdéseket tesznek fel róluk a mesterséges intelligenciának. Akinél ebből nem következik semmi, az nem véletlenül nem ül Musk helyén, az xAI vezetője ugyanis egyből elkezdte arra biztatni a felhasználókat, hogy küldjék be az orvosi képalkotó eljárásokkal (röntgen, PET, MRI stb.) leleteiket a Groknak elemzésre. A modell ilyen irányú képességéről azt írta, hogy még korai szakaszában van, de már így is elég pontos, később pedig még annál is jobb lesz, írja a bitport.hu.

Musk arra kérte az embereket, hogy adjanak visszajelzést, hol csinálta jól vagy miben tévedett az xAI modellje. Ezt pedig a hírek szerint sokan meg is tették, és a hajmeresztő adatvédelmi vonatkozások ellenére is feltöltötték leleteiket, sőt egyes esetekben még nyilvánosan is megosztották az eredményeiket. A szakértők nem meglepő módon úgy látják, hogy ez nem feltétlenül jó ötlet, tekintettel a chatbotokkal biztonsági hiányosságaira vagy Musk cégeinek átláthatósági problémáira. Ahogy a Vanderbilt Egyetem orvosbiológiai informatikus professzora a The New York Times cikkében felhívja rá a figyelmet, nagyon személyes információról van szó, és nem tudni, hogy a Grok mit fog kezdeni vele.

Azok a felhasználók, akik megosztják egészségügyi adataikat Musk chatbotjával, jó eséllyel azt gondolják, hogy ebben az esetben is védik őket azok a szövetségi törvények, amelyek például az orvosokat is korlátozzák az ilyen információ továbbadásában. A NYT riportjából azonban kiderül, hogy nem ez a helyzet: ha valaki saját maga hozza nyilvánosságra az adatait egy közösségi oldalon, akkor nincs miről beszélni, és ebben az esetben olyan megállapodások sem érvényesek, amelyeket a technológiai cégek az egészségügyi szolgáltatókkal szoktak kötni az információ tárolásáról és használatról. A Groknál viszont csak remélhetik, hogy az xAI tényleg úgy működik, ahogy ők szeretnék.

Másik lényeges szempont, hogy a pontatlan válaszok a betegeket is veszélybe sodorhatják: mint kiderült, az MI-chatbot rosszul azonosított többek között egy kulcscsonttörést, az Elon Musk bejegyzésére reagáló orvosok szerint nem ismerte fel a tuberkulózis "tankönyvi esetét", vagy éppen összetévesztett egy jóindulatú cisztát egy herével. A lényeg nyilván az xAI nagy nyelvi modelljének finomhangolása az így begyűjtött adatok segítségével, de ez nem jelenti, hogy a felhasználókat nem kell tájékoztatni a mesterséges intelligencia hallucinációra való hajlamáról vagy arról a kockázatról, amit az érzékeny személyes adatok külső szereplők általi kibányászhatósága jelent az ilyen rendszerekből.

További részletek a bitport.hu-n