Idős korban egy-egy komolyabb megfázás súlyos esetben akár emberéletet is követelhet.
Ahogy öregszik az ember, úgy lesz egyre vacakabb az immunrendszere: az idősebbek sokkal könnyebben betegszenek meg, és a gyógyulás is lassabb. Egy-egy komolyabb megfázás súlyos esetben akár emberéletet is követelhet, ha nem figyelnek rá eléggé. Van azonban négy olyan kór, ami 60 felett különös veszélyt jelent, szerencsére mindegyik ellen van védőoltás. A privatbankar.hu mutatja, mik ezek.
Az influenza
A legveszélyesebbek az influenza vírus okozta szövődmények, egy-egy komolyabb eset ugyanis akár tüdő- vagy szívizom-gyulladássá is fajulhat, ami halálos kimenetelű lehet, különösen a 65 év felettiek körében. Mivel a szezon tavasztól őszig tart, a következőre és a hideg időszakra tekintettel érdemes már szeptemberben beoltatni magunkat a következő időszakra. Jó hír a tojásallergiásoknak, hogy már nem csak tojásfehérjét tartalmazó védőoltás van, így bárki számára elérhető a védelem.
Bakteriális tüdőgyulladás
A tüdőgyulladás az egyik leggyakoribb halálok az idősek körében. Szerencsére egy bizonyos fajta, a Pneumococcal tüdőgyulladás (pncc) ellen létezik védőoltás, amivel a legtöbb baktérium okozta tüdőgyulladás megelőzhető. A baktériumtörzsnek 90 alfaja ismert, de csak néhány jelent veszélyt az emberre – az viszont olyannyira, hogy 2 éves kor alatt kötelező, 50 éves kor felett pedig ajánlott ellene védekezni. A tüdőgyulladásnak amellett, hogy önmagában is rendkívüli veszélye van, szív- és cukorbetegekre különösen nagy veszélyt jelent.
Övsömör
A 60 év felettieknek mindenképp tanácsos beoltatni magukat ellene, bár a védőoltás – lévén lappangó vírusról van szó – nem jelent 100 százalékos védelmet. Az idősek számára itt is a szövődmények megelőzése a cél, az övsömör kialakulását ugyanis egy krónikus, tartós égő fájdalom kísérheti, ami, ha nem kezelik, állandósulhat, ami ha halált nem is okoz, de az életminőséget jelentősen rontja.
További részletek a weboldalon.