Kórházkonszolidáció ide vagy oda a százmilliárd forintot meghaladó összeg továbbra is nyomasztja a kórházigazgatók vállát.
A december végén megjelent kórházi adósság-adatok szerint 127 milliárd forintot görgetnek az új év első napjaiban is maguk előtt az intézmények, mondta lapunknak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, írja az economx.hu.
Több mint 25 éve nem tudnak a kórházak kikeveredni az adósságspirálból, és a 2025-ös évet is több mint 127 milliárd forint tartozással indítják, mondta az Economxnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.
Kórházkonszolidáció ide vagy oda a százmilliárd forintot meghaladó összeg továbbra is nyomasztja a kórházigazgatók vállát. A Magyar Államkincstár (MÁK) december 23-án megjelent adósság-adatai szerint a kórházak és a hozzájuk tartozó járóbeteg-ellátók 94,3 milliárd forint adósságot görgetnek maguk előtt.
A négy orvosi egyetemi központnak és az egyházi fenntartású intézményeknek nem kell a Magyar Államkincstár felé adatot szolgáltatni, így jön ki a 127 milliárd forintos tartozás – mondta a szakmai szövetség főtitkára.
A részletes adatokból az is látszik, hogy mivel a konszolidációs összegek utalványozásának határideje 2024. november 30-a volt, több intézmény már előbb megkapta a pluszforrást, és ugyan novemberben utaltak egyes beszállítóknak. De még így is a 2024-es évet 100 milliárd fölötti adóssággal zárták.
Durva adósságspirálban az egyetemek is:
a Semmelweis Egyetem 2,2 milliárd forintot;
a Debreceni Egyetem: 9,7 milliárd forintot;
a Pécsi Tudományegyetem: 10,7 milliárd forintot;
a Szegedi Tudományegyetem: 10,9 milliárd forint adósságok görget maga előtt.
Rásky László bizakodó az idei évvel kapcsolatban, mert a költségvetésben szereplő 150 milliárd forintos pluszforrás mellett van egy ígéret arra, hogy az eddig felgyülemlett adósságokat év elején rendezik, amire 110 milliárd forintot szán a kormányzat.
Abban bíznak, hogy nem jön közbe semmi, és a cégek valóban megkapják ezt a pénzt. A főtitkár kiemelte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szerint is utóbbi összegek csak a termelődő adósság 60 százalékának rendezésére elegendők – vagy legalábbis 2024-ben, ennyire volt elég, és az infláció továbbra sem nulla –, ha a két összeg megérkezik az egészségügybe, és el is jut a kórházakon keresztül a beszállítókhoz, az talán stabilizálhatja a beszállító cégek gazdálkodási helyzetét.
További részletek az economx.hu-n.