A teszt során hétköznapi közlekedési helyzetet szimuláltak: egy felnőtt- és egy gyerekbábut vastag téli ruházatban rögzítettek az üléshez.
A vastag téli ruházatban történő vezetés nemcsak a mozgékonyságot korlátozza, hanem a biztonságot is veszélyezteti, mivel a biztonsági öv nem illeszkedik megfelelően a testhez – erre világít rá az ADAC új töréstesztje. Bár konkrétan nem tilos így kocsiba ülni, de a KRESZ szerint járművet csak az vezethet, aki biztonságos vezetésre alkalmas állapotban van, így a vastag kabát, bélelt kesztyű, vagy bakancs használata ellentétes lehet a szabályokkal. A balesetek elkerülése érdekében fontos, hogy vezetés előtt levegyük a vastag kabátot, és olyan ruházatot viseljünk, ami nem akadályozza a szabad mozgást és a kezelőszervek megfelelő használatát, írja a Pénzcentrum.
Ha vastag téli kabátban vagy pehelykabátban vezetsz, nemcsak a kormány mögötti mozgékonyságod korlátozod, hanem a nem megfelelően illeszkedő biztonsági öv miatt a saját biztonságodat is veszélyezteted. Erre mutatott rá az ADAC töréstesztje, amelyben bábukat használtak egy speciális tesztpályán.
A teszt során egy hétköznapi közlekedési helyzetet szimuláltak: egy felnőtt- és egy gyerekbábut vastag téli ruházatban rögzítettek az ülésre, illetve gyerekülésbe. Ezután 16 km/h sebességnél hirtelen megállították a szánkót – hasonlóan egy városi koccanáshoz.
Mind a felnőtt, mind a gyerek esetében az öv mélyen a hasukba vágott. Ez súlyos sérüléseket okozhat a belső szervekben, például a belekben, májban vagy lépben, és akár belső vérzéshez is vezethet. Még egy vészfékezés is kisebb sérüléseket okozhat. Alább egy másik, korábbi törésteszt, amelyben egy gyerek-bábuval szimulálják, mi történik, ha a kicsit nagykabátban ültetjük az ülésbe:A téli ruházat párnázottsága miatt az öv nem illeszkedik szorosan a testhez, így a has alsó részén feszül meg. Kabát nélkül az öv ideálisan a csípőcsontnál, illetve gyerekek esetében a comboknál támaszt. Ezért a legjobb, ha kabát nélkül vezetsz.
További részletek a Pénzcentrum cikkében.