Hosszabb betegszabadságot jellemzően az vesz igénybe, aki már nem szándékozik visszatérni a munkahelyére.
Az előző évi, rendelkezésre álló adatok alapján Békés megyében átlagosan 16 napot töltöttek táppénzen a betegek – ez kicsivel kevesebb mint negyvenezer igénybe vevőt jelentett, ennyien mentek el tavaly táppénzre – tájékoztatta a beol.hu portálját a Békéscsabai Járási Hivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya.
Egyesek a munkahelyüket féltik, mások a kevesebb bér miatt nem veszik igénybe a betegszabadságot – mondta dr. Sonkoly Iván békéscsabai háziorvos. Páciensei főként rövidebb lefolyású, lázas betegség, influenza idején mennek el táppénzre, akkor is csak néhány napra, legfeljebb egy hétre. Ha úgy látjuk, hogy a betegsége miatt keresőképtelen, akkor felajánljuk a táppénzre vétel lehetőségét és az érintett dönt, hogy él-e ezzel, vagy sem. Előfordult, amikor az illető azt mondta, köszöni szépen, nem kéri a betegszabadságot – fogalmazott a szakember.
A kisgyermekes szülők gyermekápolás címén is igénybe vehetik a táppénzt, ilyenkor a gyermekgyógyász jogosult kiírni a szülőt. Vannak más esetek is, amikor betegszabadságot adnak, ilyen a terhesség és a gyermekágy bizonyos esetei. Azonban közegészségügyi szempontok és járványügy is lehet ennek az oka.
A szakember megjegyezte, hosszabb betegszabadságot jellemzően az vesz igénybe, aki már nem szándékozik visszatérni a munkahelyére. Ha például a páciens krónikus betegsége miatt a leszázalékolását tervezi, és ennek eléréséig kimerítené a táppénz lehetőségét.