Se kötelezőség, se tilalom, de azért mindenki elmondhatja, mit gondolna, ha lenne.
Az egészségügyért felelős államtitkár szerint az abortusztilalmat nem a kormány szabta a támogatás feltételéül, hanem a két kórház ajánlotta fel a pályázatában. Ónodi-Szűcs Zoltán nem tudta megmondani, hogy az ügy precedenst teremthet-e. „A világon lehet minden meg annak az ellenkezője is. Erre nem tudok válaszolni" – reagált a kérdésre a Hír TV beszámolója szerint. (Mint emlékezetes, Lázár János miniszter jelentette be a múlt csütörtöki Kormányinfón, hogy a Bethesda Kórház 7,8 milliárd forint fejlesztési támogatást kap, a több elemű programban az Irgalmasrendi Kórházzal speciális szülészeti-nőgyógyászati egységet is létrehoznak, amelyben nem végeznek terhességmegszakítást.)
„Senkit nem kényszerít senki arra, hogy odamenjen" – a KDNP szerint a döntés nem korlátozza a nők jogait, hiszen már többféle intézményből is választhatnak. „Eddig ilyen szabad választási lehetőség nem volt. Most van, és ez önmagában üdvözlendő dolog" – véli a KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter a Hír TV-nek.
A lépés előremutató, ugyanis túl liberális az abortusz jelenlegi magyarországi szabályozása – így kommentálta a döntést az Alapjogokért Központ igazgatója a Hír TV Magyarország élőben című műsorában. A TASZ szerint azonban a tiltó rendelkezések a nők életét veszélyeztethetik. „Azokban az országokban, ahol korlátozzák az abortuszhoz való hozzáférését vagy akár a komplett tiltásnak az útjára lépnek, a hivatalos állami statisztikákban ugyan szépen lecsökken az abortuszoknak a száma, de az illegálisan, otthoni eszközökkel, kontrollálatlan körülmények között elvégzett terhességmegszakításoknak a száma ugyanannyi, sőt a WHO-nak van egy statisztikája, ami alapján kiderül, hogy ez a szám még növekedik is ezekben az országokban" – véli Asbóth Márton, a TASZ Betegjogi és Önrendelkezési programvezetője. A beszámoló itt hallgatható meg