A szövetek megváltozása az, ami elsősorban meghatározza, hogy kinek lesz rákja.
A rákkialakulás mutáció-centrikus modellje olyan gyógymód kifejlesztését várja el, ami reálisan megvalósíthatatlan, és elvonja a kutató-közösség erőforrásait a szöveti mikrokörnyezetet figyelembe vevő, több terápiás sikerrel kecsegtető megközelítéstől. James DeGregori, a University of Colorado Cancer Center igazgatóhelyettese a mutációk helyett a mikrokörnyezet – a test szöveteinek ökoszisztémája – fontosságát hangsúlyozza – írja a Cancer Research cikke nyomán a medicalonline.hu portálja.
A DeGregori által hangsúlyozott evolúciós rákkialakulási modell kifejti, hogy veszélyes mutációkat hordozó sejtek mindig előfordulnak a szervezetben, azonban azokat az egészséges sejtek, amelyek az egészséges szöveti környezethez alkalmazkodva működnek, legyőzik az evolúciós versenyben. Csak a szöveti mikrokörnyezet károsodása (pl. dohányzás, UV-sugárzás, kémiai anyagok, öregedés miatt) esetén fordul elő, hogy a mutált sejtek kerülnek evolúciós előnybe.
A mutációk továbbra is szükségesek a rák kialakulásához, azonban a szövetek megváltozása az, ami elsősorban meghatározza, hogy kinek lesz rákja, illetve milyen szövetben és mikor alakul ki a rosszindulatú megbetegedés.
További részletek a portálon olvashatók!