Serdülőkorban a testmagasság sokkal gyorsabban nő, mint az ásványianyag-tartalom, ez magyarázhatja, hogy sok gyereknek törik el csontja.
Amerikai gyermekgyógyászok kétezer egészséges gyermek csontnövekedését követték nyomon nyolc éven keresztül. Vizsgálataik során megállapították, hogy a csontok hosszának és ásványianyag-tartalmának növekedése a csontváz különböző helyein más-más ütemben zajlik, valamint serdülőkorban a testmagasság sokkal gyorsabban nő, mint az ásványianyag-tartalom. Ez magyarázhatja, hogy a gyermekek 30–50 százalékának törik el csontja, mire felnő – olvasható a Szabad Föld – online oldalán.
A késői tinédzserévek igen fontos időszakot jelentenek a csontok ásványianyag-tartalmának növelése szempontjából – még azután is, hogy a serdülő már elérte végleges testmagasságát –, mivel a csonttömeg egytizede a testmagasság növekedésének befejezése után épül be a csontokba. A kutatók azt is kimutatták, hogy a nagy erőfeszítéssel járó súlyemelő gyakorlatok a genetikailag csonttörésre hajlamos gyermekek esetében is képesek javítani a csontok erejét. Ám ami igazán maximalizálja a csontok erejét és védelmet nyújt az időskorban fenyegető csontritkulással szemben: a gyermek- és serdülőkori megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás.