A Kentuckyi Egyetem kutatócsoportjának eredményei egészen pontosan azt mutatják, hogy a mozgás jó hatással van azon agyterületek közti véráramlásra, amelyeknél elsőként jelentkeznek a mentális betegségek okozta problémák – írja a ScienceDaily cikke nyomán az
mno.hu portálja.
Étkezések utáni rövid séta vagy egy kis torna beiktatása a hétköznapokba nem csupán a testsúlygyarapodást és a mozgásszervi problémákat segít megelőzni, hanem az időskorral összefüggő mentális betegségek ellen is védelmet nyújt. Nem újdonság, hogy rendszeres testmozgással és megfelelő életmóddal kordában tarthatók az öregedés egyes egészségügyi következményei: az időskori elhízás megelőzése mellett a magas vérnyomás, a mozgásszervi problémák és a cukorbetegség rizikója, illetve súlyosbodása is csökkenthető. Egyre több szakember hívja fel a figyelmet arra is, hogy az edzés a szellemi fittség megőrzése szempontjából is nélkülözhetetlen.
A vizsgálatba összesen harminc, 59 és 69 év közötti férfit és nőt vontak be: futópadon kellett kocogniuk, majd szívultrahanggal és agyi képalkotó vizsgálatokkal nézték meg, hogy a mozgás milyen hatással van szervezetükre. Arra keresték a választ, hogy milyen kapcsolat áll fenn a szívműködés, a testmozgás és az agyi véráramlás között, amire egyébként eddig egy tanulmány sem tudott magyarázatot adni – jegyezte meg Nathan Johnson, a kutatás vezetője.
A kapott eredmények szerint a vér áramlása – így pedig az oxigén és a létfontosságú tápanyagok mennyisége – az agy kritikusabb területein is magasabb szintűnek bizonyult azoknál, akik fizikailag is fittebbek voltak. Johnson szerint ez arra utal, hogy a rendszeres testmozgás bármely életkorban fiatalon tarthatja az agyat.