• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem biztos, hogy hormonbetegek vagyunk, ha felszedtünk pár kilót

Lapszemle MA 06:12 Forrás: hvg360.hu
Nem biztos, hogy hormonbetegek vagyunk, ha felszedtünk pár kilót

A hormonok nemcsak a nemi működést, hanem a növekedést vagy a kalcium-anyagcserét és ezzel a csontképződést is szabályozzák.

Minden harmadik gyermek túlsúlyos, és ennek döntően életmódbeli oka van. Sok felnőtt hormonbetegnek képzeli magát pusztán azért, mert felszedett néhány kilót – mondta el a HVG-nek adott interjúban Luczay Andrea endokrinológus, gyermekgyógyász, a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság vezetőségi tagja.

A beszélgetésünk előtt azt mondta, hogy a magyar páciensek félnek a hormonoktól; ha valakinek hormonkezelést ajánl, akkor gyakran ellenállásba ütközik. Mit tapasztal, miért?

Mert sokan azt gondolják, hogy csak a nemi működést szabályozó hormonok léteznek, ezért általában az első kérdés a kezelés előtt az, hogy nem fog-e tőle a páciens kiszőrösödni vagy meghízni. Sokan nem tudják, de biokémiailag például a D-vitamin is hormonnak számít. A hormonok nemcsak a nemi működést, hanem a növekedést vagy a kalcium-anyagcserét és ezen keresztül a csontképződést is szabályozzák. Nagyon sok hormon van a szervezetben, és egyre több vegyületről ismerik fel, hogy hormonszerű hatást tudnak kiváltani.

Mely hormonzavarok alakulhatnak ki már gyerekkorban?

Gyakorlatilag a születéstől lehet valakinek hormonzavara, például pajzsmirigy-alulműködése, amit már több mint negyven éve képesek kiszűrni a gyermekek 4-5 napos korában. Régen úgy hívták őket, hogy kretének: hormonkezelés hiányában ezek a gyermekek kisnövésűek és szellemileg visszamaradottak lesznek. Ma már időben elkezdődik az érintett kisbabák hormonpótlása, így értelmi és testi fejlődésük semmiben sem fog eltérni a normálistól. Gyermekkorban a növekedésihormon-hiány törpenövést okoz, de hormonbetegségnek számít a gyermekkori cukorbetegség is, ahol az inzulin – ami szintén hormon – hiányzik a szervezetből.

Mennyire elterjedt ez a betegség?

Sajnos az 1-es típusú gyerekkori cukorbetegségben szenvedők száma egyre növekszik, évente 300 új, 15 év alatti beteget diagnosztizálnak. Jelenleg ez a leggyakoribb endokrin betegség gyermekkorban. Viszont ennek semmi köze az elhízáshoz, hiszen ez egy autoimmun folyamat, amiről a páciens nem tehet; azoknál alakul ki, akik erre genetikai hajlamot hordoznak magukban. Azt azonban nem tudjuk, hogy mi lobbantja be ezt a betegséget, illetve hogy miért nő a gyakorisága.

További részeletek a hvg360.hu interjújában: Mennyire elterjedt a gyerekkori cukorbetegség? A gyermekkori elhízás a hormonbetegség kiváltó oka, vagy már a tünete? Milyen tüneteknél kell hormonbetegségre gyanakodni? A férfiakat vagy a nőket érinti jobban a hormonzavar? Hormonális probléma, ha kamasz lányoknak pattanásos bőre? Gyógyítja a hormonzavarokat a gluténmentes diéta?