Az állami felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek is kieshetnek a nemzetközi együttműködésekből - hátrányba kerülhetnek a magyar kutatók.
ggodalmát fejezte ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke amiatt, hogy az Orbán-kormánynak még mindig nem sikerült megállapodnia az Európai Bizottsággal a 21 modellváltó magyar egyetem működésével kapcsolatos kérdésekről. Emiatt az intézmények diákjai és oktatói jövőre kiszorulhatnak az Erasmus+ oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatói programból. Freund Tamás a Népszavának elmondta, bár a programokból csak a modellváltó alapítványi egyetemeket zárták ki, nem csak ez a probléma.
– A Horizont program esetében pletyka szinten elterjedt, hogy ha magyar kutatóintézményt bevesznek egy nemzetközi konzorciumba, az esetleg hátrányt jelenthet a pályázat elbírálásakor. Így most már nemcsak a modellváltó egyetemek szenvednek ettől, hanem az állami fenntartású egyetemek és a kutatóintézetek is. Ez igen nagy probléma, nemcsak az adott pályázatból való kimaradás miatt, hanem azért is, mert a hazai kutatók kiesnek a nemzetközi együttműködésekből. Komoly versenyhátrányt okozhat, ha tartósan így marad – vélekedett az MTA elnöke. Freund Tamás ugyanakkor azt is hozzátette, érthetetlennek tartja, az Európai Bizottság miért a magyar kutatókat “bünteti” olyan pályázatokból való kizárással, amelyben a pénzt csak a kutatóval kötött szerződés szerint lehet elkölteni, írj a Népszava online.