• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Most akkor tényleg rákkeltő az aszpartám?

Lapszemle 2023.07.15 Forrás: rtl.hu
Most akkor tényleg rákkeltő az aszpartám?

Az aszpartám a második legveszélytelenebb besorolásba került, ezt pedig szerinte a helyén kell kezelni.

Az Egészségügyi Világszervezethez tartozó Nemzetközi Rákkutató Ügynökség pénteken a „lehetséges rákkeltő” kategóriába sorolta az aszpartámot, a világ egyik legnépszerűbb édesítőszerét. Pleva György, a Nébih élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója szerint nem bizonyosodott be, hogy az aszpartám közvetlenül rákkeltő. Erdélyi Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára ugyanakkor hangsúlyozta: nem lesz egészségesebb az étel, ha a túlzott mennyiségű cukrot édesítőszerekkel váltjuk ki, írja az rtl.hu

Az aszpartám most a 2B – lehetséges karcinogén hatású csoportba került, tehát ugyanazt a besorolást kapta, mint az egész leveles aloe vera kivonat és az ólom, írja a BBC. A testületek egyébként négy csoportban osztályozzák az emberre nézve rákkeltő anyagokat:

1. csoport – bizonyítottan rákkeltő

2A. csoport – valószínűleg rákkeltő

2B. csoport – lehetséges rákkeltő

3. csoport – nem besorolható

Ám érdemes hangsúlyozni, ezek a kategóriák gyakran félrevezetőek lehetnek. 

Az alkohol és a plutónium egyaránt a „bizonyítottan rákkeltő” csoportot erősíti, azonban az egyik sokkal veszélyesebb, mint a másik. 

Az egészségügyi szervezetek az aszpartám esetében nem változtatnak a bevihető mennyiségen, és továbbra is azt javasolják az embereknek, hogy napi 40 milligramm/testtömeg kilogramm alatt tartsák az édesítő fogyasztását.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy 60-70 kilogramm közötti embernek naponta több mint 9-14 doboz aszpartámos üdítőt kellene meginnia ahhoz, hogy átlépje a határértéket, ami nagyjából tízszerese az átlagos fogyasztásnak. Az eredmények a WHO szerint nem utalnak arra, hogy az alkalmi fogyasztás kockázatot jelent, és a cégeket sem kérik arra, hogy távolítsák el termékeikből, helyette mértéktartásra szólítják fel a gyártókat és a fogyasztókat.

Az aszpartámon kívül nagyon sok engedélyezett édesítőszer van még forgalomban. Az biztos, hogy a túlzott mennyiségű cukor kiváltása édesítőszerekkel az nem az egészséges táplálkozáshoz vezető út – magyarázta Erdélyi Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára az rtl.hu-nak.

A táplálkozástudományi szakértő hozzátette, az intenzív édesítőszerek és cukoralkoholok tekintetében biztos, hogy további vizsgálatokra van szükség megfelelő esetszámokkal. Erdélyi Alíz ugyanakkor hangsúlyozta: az édesítőszerek élelmiszer-adalékanyagok, melyek forgalomba hozatala szigorú engedélyezéshez kötött, melynek során alapos biztonsági értékelésnek veti alá őket az illetékes élelmiszerbiztonsági hatóság. 

Nem bizonyosodott be, hogy az aszpartám közvetlenül rákkeltő, a határérték megmarad, tulajdonképpen semmi nem fog történni – mondta el Pleva György, a Nébih élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója az RTL Híradó stábjának.

Az aszpartám a második legveszélytelenebb besorolásba került, ezt pedig szerinte a helyén kell kezelni. 

2018 óta a vörös húsok „valószínűleg rákkeltő”, a feldolgozott húskészítmények – pl. a szalámi – pedig a „bizonyítottan rákkeltő” kategóriába tartoznak. 

További részletek az rtl.hu cikkében.