A gyógyszerköltségeken és a laborvizsgálatokon spórolnak a kórházak.
A tavaly november végi 73 milliárd forintról december végére ugyan a 32,7 milliárd forintos konszolidációs támogatásnak köszönhetően kicsivel több mint 48 milliárd forintra csökkent a kórházak adósságállománya, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a tartozások nagyon gyorsan ismét kezelhetetlen mértékűvé válhatnak. Különösen, hogy bár a 60 napon túli tartozások összege az év végén „csak" 15 milliárd forint volt, a 60 nap alatti 32 milliárdos adósságból nagyon gyorsan minősített tartozás lehet – írja vg.hu portálja.
A régóta kifizetetlen számlák száma azért is növekedhet, mert Szócska Miklós egészségügyi államtitkár ugyan arra kérte az intézményeket, hogy elsősorban a hosszabb ideje pénzükre váró beszállítókat fizessék ki, a kórházak ennek csak részben tettek eleget.
Nem csak, illetve nem elsősorban a hónapok óta lejárt számlákat egyenlítették ki, illetve azokat sem teljes körűen: tavaly október 31. és december 31. között az intézmények összes adóssága 25 milliárddal, ezen belül a 60 napon túli sávban 22 milliárddal csökkent, és ez utóbbiból erre az évre is maradt még 15 milliárdnyi.
A részleges kórház-konszolidáció kapcsán a 20 legeladósodottabb intézmény 12 milliárdos takarékossági vállalást tett, amiből sajátos módon 6,5 milliárdot már novemberre teljesített. A konkrét vállalásokat firtató kérdésére az államtitkárságnál elmondták: a 6,5 milliárdot „elsősorban a gyógyszerköltségeken, az energiabeszerzésen, bizonyos ellátások, például a többszörös laborvizsgálatok költségein, illetve bizonyos pénzügyi ráfordítások (telekommunikáció, informatika, beszállítói szerződések stb.) költségein spórolták meg - írta a lap.