• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem engedik elkallódni őket

Lapszemle Forrás: teol.hu

A fiatalkori kábítószerezés visszaszorítása érdekében egy évvel ezelőtt komplex program indult el a Völgységben.

Arról nincs adat, hogy a közvetlen környezetben mennyi szerhasználó van, de intő jel, hogy az iskolák és a játszóterek környékén rendszerint találnak fecskendőket. Egy évvel ezelőtt hívta életre a Zsibriki Drogterápiás Intézetet is működtető Kallódó Ifjúságot Mentő Missziós Támogató Alapítvány a „Jordán-klub – mert kell egy hely" elnevezésű programját – számol be róla a teol.hu portálja.

A tapasztalatok azt mutatják, az utóbbi időben megnőtt az intravénás szerhasználók száma az országban. Sajnos a designer drogok térhódításával is számolni kell. Ezek az illegális szerekhez hasonló hatásokat idéznek elő, nem szerepelnek a tiltólistákon, de ettől még ugyanolyan veszélyesek – nyilatkozta Szabó Judit, a Zsibriki Drogterápiás Intézet vezetője. Az egy éve indult program tulajdonképpen a zsibriki intézetben eredményesen alkalmazott terápiás technikákra, kompetenciák alkalmazására épül. Ezeket a gyerekekkel és a felnőttekkel is érdemes megismertetni, párbeszéd formájában. A „Jordán-klub – mert kell egy hely" elnevezésű program komplexitása abból adódik, hogy egyrészt a prevenciót (megelőzést) támogatja, vagyis olyan elfoglaltságokat szervezünk a fiataloknak, amelyek hozzájárulnak szabadidejük hasznos eltöltéséhez, mindenfajta káros szenvedélytől mentesen – húzta alá Szabó Judit.

Valamint lehetőséget teremt arra is, hogy személyiség-fejlesztő csoportokhoz csatlakozzanak. Ezekben arra világítanak rá, mi mindent lehet csinálni kábítószerezés helyett, ami összehozhatja az embereket – fűzte hozzá a Kallódó Ifjúságot Mentő Missziós Támogató Alapítvány (KIMMTA) szárnyai alatt működő program szakmai vezetője, aki elmondta azt is, hogy azokra is figyelnek, akik már kipróbáltak valamilyen szert, vagy rendszeres fogyasztók. Nekik konkrét, célirányos segítséget nyújtanak.

Programjuk elindítása előtt azt tapasztalták, hogy a völgységi oktatási intézmények többsége foglalkozik a drogproblémával, azonban ezt zárt módon teszi, a Jordán-klub pontosan ezt egészíti ki nyitottságával – mutatott rá a szakmai vezető.

A klubon belül két tematikus csoport működik: a kompetencia, amelyben szeminárium szerűen, interaktív módon adják át az ismereteket. A szülői csoport pedig kifejezetten azoknak szól, ahol magatartásbeli probléma, vagy szerfogyasztás van a családban. Ez azért fontos, mert ha a szülő nem tud hova fordulni segítségért, akkor önsegítő közösségben tanácsot kaphat a körülötte kialakult helyzet kezelésére. A többi elfoglaltság, a színjátszó kör, az alakformáló torna, a fotószakkör, és a filmklub a szabadidős tevékenységet erősíti. A kínálatban kreatív műhely is szerepel – emeli ki a portál.