Nem érnek semmit a dolgozók mentális jóllétét célzó céges programok.
Egy friss brit kutatás szerint hiába ajánl egyre több munkahely szaktanácsadást, mindfulness-workshopokat vagy coachokat, életvezetési vagy táplálkozási tanácsadást, a dolgozók ettől egyáltalán nem érzik jobban magukat, függetlenül a felkínált segítség típusától vagy attól, hogy egyáltalán felkínáltak-e nekik ilyesmit, írja a Qubit.
William J. Fleming szociológus, a tanulmány szerzője szerint ez szakmától és munkatípustól függetlenül megfigyelhető maradt, vagyis a cég által felkínált életvezetési tanácsadástól (például) sem a gyári, sem az irodai dolgozónak nem lett jobb.
Érdekes módon azok, akik stresszkezelő vagy időmenedzsment tanfolyamon vettek részt, általában nagyobb stresszről és időzavarról számoltak be, de nem világos, hogy azért kellett nekik ilyenre járniuk, mert szükségük volt rá, vagy maguk a foglalkozások mentek az agyukra és vették el az idejüket értelmesebb dolgoktól.
Fleming a Nagy-Britannia Legegészségesebb Munkahelye-program felmérésének adatait, összesen 46 ezer válaszadó válaszait elemezte 233 különböző munkahelyről. Az egyetlen olyan tényező, ami valamelyest javított a válaszadók mentális egészségén, az önkéntesség volt, ebben viszont a kutató nem vélt felfedezni ok-okozati összefüggést – elképzelhetőnek tartja, hogy az önkéntesek eleve jobb mentális egészségnek örvendtek már azelőtt is, hogy önkénteskedtek volna.
Fleming szerint a munkahelyeken bevezetett programok leginkább a munkatársak stressztűrésén próbálnak javítani, de a mostani elemzés szerint sikertelenül. A kutató a jelek szerint nem túl sokat segítő programok helyett inkább azt javasolja, hogy a cégek inkább a munkakörnyezeten próbáljanak meg javítani, illetve a stresszen és a határidős nyomáson próbáljanak csökkenteni, írja a Qubit.