Szeptembertől visszamenőleg is marad a járvány alatt bevált úgynevezett átalányfinanszírozás.
A kormányzat korábban bejelentette, szeptembertől – azért, hogy „erőteljesebb” betegellátásra ösztönözzék a szolgáltatókat – ismét az ellátott esetek után finanszírozzák a szakrendelőket és a kórházakat. Ez azonban mégis elhalasztják – tudta meg a Népszava. Információi szerint Takács Péter, az országos kórházi főigazgató alap- és szakellátásért felelős helyettese egy szakmai értekezleten a minap bejelentette: szeptembertől visszamenőleg is marad a járvány alatt bevált úgynevezett átalányfinanszírozás.
Az intézményvezetők egy része üdvözli a döntést, mert nemcsak a járvány nehezíti ezekben a hónapokban a betegek fogadását. Hónapok óta zajlanak Orbán Viktor miniszterelnök által ígért kórházfestési munkálatok, ezért több osztályt is le kell olykor-olykor zárni. Arra egyelőre nincs magyarázat, hogy mi az oka a „visszalépésnek”.
Miután a járvány alatt leállították az egyéb páciensek fogadását a covid-betegek ellátására kijelölt kórházakban, ezek az intézmények nem jutottak volna annyi pénzhez, amivel megőrizhetik a működőképességüket. Így a pandémia alatt a kórházak, szakrendelők egy átlagos havi összeget kaptak, azaz ugyanannyi pénzhez jutottak akkor is, ha sok, és akkor is, ha kevés beteget láttak el. Emiatt azonban nem voltak érdekeltek a betegforgalom növelésében.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint a harmadik hullám utáni hónapokban sem nagyon indult meg a betegek fogadása, Kiss Zsolt, a hivatal főigazgatója bejelentette egy szakmai konferencián: szeptember elsejétől ismét érdekeltté teszik az intézményeket abban, hogy minél több beteget fogadjanak - emlékeztetett a lap.