Két és fél éve hiányzó ellátási formát sikerült újraindítani a napokban a szegedi onkológián.
Az ehhez szükséges új műszer egy 1,1 milliárdos fejlesztés részeként került a klinikára. Ebből egy másik modern műszert is beszereztek, illetve létrejött egy új osztály a Nukleáris Medicina Intézetben – írja a delmagyar.hu.
A brachyterápiát immár két és fél éve nem végezték Szegeden, a korábban használt műszer ugyanis elavult, veszélyessé vált. Újra viszont nem volt pénze az egyetemnek, ezért kellett a betegeket a fővárosba küldeni. Pályázati forrásból most meg tudták vásárolni, három napja újraindulhattak a kezelések, melyek során belülről sugarazzák meg a műtéti területet.
– Az új műszer nem csupán a régit pótolja, annál jóval többet tud – mondta Kahán Zsuzsanna, az SZTE Onkoterápiás Klinikájának igazgatója. – Amellett, hogy nagyobb dózist lehet vele adni, további előnye, hogy integrálható a számítógépes rendszerbe, így figyelembe lehet venni a korábbi kezeléseket is, amikor a sugarazást megtervezzük. A speciális, belső sugárkezelési eljárásokat elsősorban nőgyógyászati betegeken alkalmazzuk, de alkalmas tüdő- és prosztatadaganatok ellátására is.
Szintén egy régi, 10 éves gépet vált fel a lineáris gyorsító, mely elődjénél jóval modernebb. Képvezérelt sugárterápiát lehet vele végezni, melynek lényege, hogy besugárzás előtt meg tudnak győződni, valóban megfelelően állították-e be. De alkalmas sugársebészetre is: kis méretű tumorok pontos célzásával akár a műtéteket is ki lehet vele váltani.
Az 1,1 milliárd forintos pályázati pénzből a berendezések beszerzése mellett létrehoztak egy új nukleáris medicina osztályt, 3 kórteremmel. A 6 ágyas osztály a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ épületében kapott helyet, csaknem 600 négyzetméteren. A részleg alkalmas a legkorszerűbb radioizotópos kezelések elvégzésére.