Mi a járhatóbb út, egy zöldmezős gigaberuházás vagy a meglévő kórházak modernizálása?
Egy éve jelentette be a Fidesz, hogy Budapesten egy új szuperkórház épül. A politikusok azóta egymással versengnek a beruházásért, az egészségpolitikusok pedig azt mondják: köszönik, nem kérik. Egy kórház-Góliát helyett három kórház-Dávidot szeretnének. A magyar egészségügy mostohagyereke a sürgősségi ellátás. Például azért, mert a fővárosi kórházak ma is alkalmasabbak az építésük kori igények kiszolgálására, vagyis járványkórháznak ideálisak lennének, ha lennének tömegjárványok.
De nincsenek, a modern kórházügy középpontjában viszont a sürgősségi események állnak, a cél: minél gyorsabban fogadni, lehetőség szerint egy-két órán belül kivizsgálni, azután a legmodernebb techonológiával műteni, gyógyszerezni, megmenteni – írja a valasz.hu portáljának publicistája.
A dilemma: vajon a fővárosi kórházügy modernizálásához mi a járhatóbb út, egy zöldmezős gigaberuházás vagy a meglévő kórházak modernizálása? A politika szempontjából az előző, egy szuperkórház, amely kellő marketingerővel bír, és meggyőzi a választókat, hogy igen, a kormány mindent megtett az egészségügy fejlesztéséért. Lám milyen gyönyörűséges, hatalmas, modern szuperkórházat épített. Tiszta Amerika.
A szuperkórházakkal azonban alapvető baj van, szuperül fizetett orvosok és kellő számú, megbecsült szakdolgozó kell hozzájuk. Nálunk pedig két okból is zavarban vannak a nagy sürgősségi centrumok: a hálapénzes rendszer miatt nehéz oda orvosokat találni, mert a sürgősségi esetek a legrosszabbul fizető betegek. Másrészt pedig egy nagyon profi helyhez nagyon profi szervezés és finanszírozás is kell, vagyis kórházgyárként való működés (Tiszta Amerika) , ami nem bírja el azt a macska-egér harcot, ami nálunk folyik.