Háromszáz millió forintért vehettek volna praxist vagy eszközöket a pályakezdő háziorvosok.
A pénz egyharmada azonban megmaradt az első, meghosszabbított határidejű pályázati körben. Most újabb pályázatot írnak ki, ezen viszont már csak praxisok vásárlására használható fel az egyébként most is vissza nem térítendő összeg – tudtuk meg az Országos Alapellátási Intézet igazgatójától – olvasható a Világgazdaság – online oldalán.
Balogh Sándor elmondta: praxisjog vásárlására 144, eszközfejlesztésre 42 millió forint értékben kötöttek támogatási szerződéseket 40, illetve 82 pályázóval. A háziorvosok elöregedését jól mutatja, hogy a praxisjogát értékesítő háziorvosok átlagéletkora 65 év volt.
A fiatal orvosok számára egyre kevésbé vonzó a sok munkával és felelősséggel, viszont egyre kevesebb bevétellel kecsegtető háziorvoslás. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy míg az eszközvásárlásra beérkezett pályázók nagy része 30 évnél fiatalabb, az önálló munkavégzéshez szükséges jogot megvásárolni szándékozók között már többségben voltak a 31 és 40 év közöttiek.
Ez igazolni látszik azokat az immár egy évtizedre visszavezethető statisztikákat, amelyek szerint az évi 80-90 frissen végzett háziorvosnak csak a 25 %-a áll munkába a végzést követően, de 5-6 év múlva sem sokkal jobb, ez az arány mindössze 55-60 %-os.
A pályázaton előnyben részesítették azokat az orvosokat, akik hátrányos helyzetű kistérségekben akartak praxist vásárolni, azonban csak a pályázatok negyede volt ilyen.
Ugyanakkor éppen a napokban indul egy projekt, kifejezetten a hátrányos helyzetű észak-magyarországi és észak-alföldi területen lévő, jelenleg betöltetlen, illetve tartósan üresen álló praxisok vonzóbbá tétele céljából. 24 praxist futtatnának fel mintegy 3,6 milliárd forintnak megfelelő összeggel svájci támogatással.