• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem kellett csonkolni

Lapszemle Forrás: zaol.hu

A letenyei Székely Györgynek már üszkösödött a lába, mikor bekerült a Kanizsai Dorottya Kórház érsebészetére.

Az, hogy a 63 éves férfi még ma is két lábbal áll a földön, a gyors és szakszerű orvosi segítségnek köszönhető. Székely György igazán szerencsésnek mondhatja magát, kis híja volt ugyanis, hogy nem vesztette el egyik lábát. A letenyei férfi cukorbetegségéből adódóan több mint 10 éve küzd érszűkülettel, 2002-ben egyszer már megműtötték, akkor két lábujja elvesztése árán, de sikerült megmenteni a bal lábát – olvasható a zaol.hu portálján.

Olvastam egy hirdetést, amiben azt állították, hogy egy speciális ultrahangos kezeléssel jelentős javulást lehet elérni az érszűkület terén. El is mentem Zalaegerszegre (nem kórházi magánrendelésre), ahol hetekig kezeltek ezzel a módszerrel, de javulás helyett csak romlott az állapotom – mondta Székely György.

Hozzánk már vérmérgezéses állapotban került a beteg – nyilatkozta dr. Vizsy László, a kanizsai kórház érsebész főorvosa, hozzátéve azt is, a jobb láb vérellátása katasztrofális állapotban volt, a végtag alig kapott oxigént, így elindult az üszkösödés. - Gyorsan kellett cselekedni, a laborvizsgálatot követően érfestést végeztünk, ami a CT-berendezésnek köszönhetően pillanatok alatt kimutatta, hogy a végtag melyik részén kell beavatkozni. Kiderült, hogy a combverőér volt elzáródva, így azonnali műtétre került sor. A műér beültetése ma már rutin beavatkozásnak számít a kanizsai kórházban, ám az üszkösödés miatt félő volt, hogy a beteg jobb végtagját térd alatt csonkolni kell – húzta alá a szakember.
Szerencsére nem így történt, a gyors és szakszerű orvosi beavatkozás eredményeként még ma is két lábbal állok a földön - mondta mosolyogva Székely György, aki büszkén tette hozzá: megjött a jobbik esze és a műtétet követően leszokott a dohányzásról is.

Az orvostudomány jelenlegi állása szerint az érszűkület konkrét kiváltó oka nem ismert, de számos hajlamosító tényező, mint például a magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterin, dohányzás, elhízás és a stressz közrejátszik a betegség kialakulásában. Az érszűkület időben történő felismerésével és kezelésével a műtéti beavatkozás is kitolható időben – jegyezte meg dr. Vizsy László.