A szúnyogok által terjesztett vírust már majdnem 60 éve ismerik, de csak tavaly májusban jelent meg az északi féltekén.
Akit megcsíp egy Zikával fertőzött szúnyog, azt a betegség nem vágja úgy földhöz, mint a malária, sőt az esetek 80 százalékában teljesen tünetmentes, az igazi veszélyt a magzatra jelenti. A megfertőzött várandós nők gyerekei kisebb fejmérettel és súlyos agykárosodással születnek meg. A kutatók egyelőre keveset tudnak a Zika-vírus és a mikrocephaliás, azaz kis fejmérettel születő gyerekek közötti kapcsolatról, de Brazíliában most ijesztően megugrott az ilyen rendellenességgel születettek száma – írja a 444.hu portálja.
Mivel nem voltak súlyos tünetei és nem is volt túl elterjedt, eddig a kutatók sem foglalkoztak vele sokat. Ezért betegségnek most nincs ellenszere, és a kutatók sem tudnak biztatóbbat mondani annál, mint hogy 10 éven belül talán forgalomba kerülhet a Zika elleni oltás. A tesztelés is leghamarabb két év múlva kezdődhet el.
Eddig mintegy nyolc csípőszúnyog fajból mutatták ki a vírust, ezek közül az ázsiai tigrisszúnyog és az egyiptomi csípőszúnyog képesek átadni az embereknek is. A kutatók tudnak olyan esetről, amikor spermából is ki tudták mutatni, de csak ritkán fordul elő amikor szexuális úton terjedt át emberről emberre. A Zika-vírus elterjedéséhez leginkább olyan klímára van szükség, amelyben megélnek a Zikát terjesztő szúnyogok.
Ahhoz, hogy a vírus Európában is el tudjon terjedni, a Latin-Amerikában megfertőzött dán állampolgárt most legalább egyiptomi csípőszúnyognak vagy egy tigrisszúnyognak kellene megcsípnie, hogy tovább tudja adni valakinek.
Soltész Zoltán, a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa elmondta, hogy ezek a szúnyogfajok nyaranta akár Magyarországon is feltűnhetnek, volt már rá példa, hogy fogtak tigrisszúnyogot itthon is. Valószínűleg a megnövekedett szállítási forgalom következtében szállítmányokkal érkezhettek, főleg Olaszországból gumiabroncsokkal, de a rovartani szakértő szerint nem valószínű, hogy túlélik a jelenlegi hideg teleket. A nálunk élő csípőszúnyogok inkább más betegségek terjesztésében erősek. Az 50-es évekig Magyarországon is volt malária, csak azután tűnt el, hogy a mocsarakat (a betegséget terjesztő szúnyogok kedvenc élőhelyét) lecsapolták – tette hozzá Soltész Zoltán.