• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem lesz gyógyszerhiány

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Hatóságok és jogszabályok szavatolják hazánkban, hogy a ritka betegségek gyógyszereiből se legyen hiány.

A Világgazdaság olvasható, hogy két gyógyszert kellett váratlanul másikkal pótolni az elmúlt években a hazai betegellátásban - tájékoztatott Kőszeginé Szalai Hilda, az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgató-helyettese. Egy ritka betegség gyógyszerét kellett másikkal kiváltani, mert gondok adódtak a gyártásánál, tavaly pedig egy a vesedializáláshoz szükséges oldatot. E két esetben az orvosszakmai kollégiumokkal egyeztetve az OGYI máshonnan hozatta be a helyettesítő készítményeket.

Annak kapcsán mondta ezt a főigazgató-helyettes, hogy a francia hatóságok az idén már 31 esetben adtak ki riasztást bizonyos gyógyszerek készleteinek kimerülése miatt. Arra is figyelmeztettek, hogy a világ országai által felhasznált gyógyszerek aktív hatóanyagának 80 százalékát Kínában és Indiában gyártják.

A ritka betegségek készítményei fölött az európai gyógyszerügyi hatóság illetékes bizottsága éberen őrködik - közölte Kőszeginé Szalai Hilda. Javaslatukra számos kedvezményt kapnak az azok fejlesztésére vállalkozó cégek, hogy a kis mennyiségű igény ellenére is megérje a gyártás. S ha már piacon vannak, nincs okuk a kivonulásra.

Az ázsiai gyártás azért nem okoz ellátási problémát, mert ott főleg generikus (lejárt szabadalmi védettségű) gyógyszerek készülnek, így ha az egyik kiesik, van helyette akár további két tucat.

Csak akkor lehetne gond, ha egy világégés miatt "elzárnák az ázsiai csapokat", de ez kizárt - jelentette ki Fekete Tibor. Az elemző szerint mennyiségben és minőségben is biztonságos a kínai és az indiai gyártás. A multicégek azért telepítették oda a legmagasabb szintű technológiákat, mert az olcsó munkaerő miatt ott olcsó a gyártás. A nemzetközi minőségbiztosítási rendszerek azonban mindenhol egységesen garantálják a biztonságos előállítást. A hazai gyártóknak egyébként nem Ázsia, hanem Oroszország lehet a hatóanyaggyártó piac - tette hozzá.

Ám a legnagyobb hazai gyógyszercég, a Richter egyelőre a saját, dorogi üzemében állítja elő a hatóanyagokat, Indiában csak a szintetikus intermediert gyártatják - mondta Beke Zsuzsa, a cég kommunikációs vezetője. S ha valaki hatóanyagot vagy készterméket kíván exportálni, annak alá kell vetni magát a nemzetközi gyógyszehatóságok szabályainak - erősítette meg. Dorogon például a közeljövőben vizsgálódik az amerikai hatóság - osztotta meg a lappal a cégügyeket.

A hazai gyógyszerellátás mennyiségéért és minőségéért az orvosság forgalomba hozatali engedélyének jogosultja felel - folytatta az OGYI főigazgató-helyettese. Törvények és más jogszabályok írják elő például a teendőket arra az esetre, ha egy cég ki akar vonulni a hazai piacról. Ez esetben három hónappal előbb be kell jelenteni azt, s ugyanennyi idővel előbb kell jelezni azt is, ha bármilyen okból időlegesen nem tudja forgalmazni a készítményét. Ez alatt az idő alatt az OGYI megvizsgálja a lehetséges helyettesítő szereket, de engedélyt adhat az egyedi importra is.

A nagykereskedőket törvény kötelezi az igények folyamatos kielégítésére. A patikáknak is van készletezési kötelezettségük, például a tb által megnevezett referenciakészítményeket, a tetanusz és viperamarás elleni szert kötelező tárolniuk. Az állami katasztrófák és védelmi készletek minőségéért és mennyiségéért pedig az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet felel.