Olyan nem fordulhat elő, hogy egy orvos a tanuló vizsgálata nélkül ad ki orvosi igazolást, és ezzel legalizálja a tanuló iskolai hiányzását.
Bevált az, hogy a szülő három nap iskolai hiányzást igazolhat gyermekének félévente, ez elegendő lehet az elkerülhetetlenül az iskolai időszakban megvalósítandó családi programokra, minden mást az iskolai időn kívül kell megszervezni – közölte a Magyar Idők megkeresésére az oktatási kormányzat. Olyan nem fordulhat elő, hogy egy orvos a tanuló vizsgálata nélkül ad ki orvosi igazolást, és ezzel legalizálja a tanuló iskolai hiányzását – válaszolták. Hozzátették: az igazolás kizárólag akkor adható ki, ha az orvos meggyőződött a tanuló betegségéről, illetve meggyógyulásáról, arról, hogy ismét mehet iskolába, nem veszélyeztetve mások egészségét.
A Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete (HGYE) azt állította, hogy eljuttatták a szaktárcához javaslatukat, amelyben az iskolai orvosi igazolásokra vonatkozó szabályok módosítását kezdeményezték, de nem kaptak még visszajelzést. Az oktatási államtitkárság viszont úgy nyilatkozott, hogy hozzájuk eddig nem érkezett megkeresés az egyesülettől. Póta György, a HGYE elnöke a javaslatról korábban elmondta: az orvosok és a családok életét is megkönnyítené, ha a jelenlegi gyakorlat akár két és félszeresét igazolhatná a szülő. Szerinte a gyerekek harmadát-felét csupán igazolásért viszik el az orvoshoz.
– Ha beteg a gyerek, akkor nyilván orvoshoz kell vinni, és a betegség tényéről és időtartamáról az orvos szabályszerűen kiállítja az igazolást. A szülő által igazolható három nap félévente, ebből a szempontból éppen az esetlegesen gyorsan gyógyuló betegségek okán lehet benne az iskolai házirendekben. Ha ennél hosszabb ideig beteg a gyerek, és nem kerül orvoshoz, akkor felvetődik a szülői felelősség kérdése – emelte ki az államtitkárság. A köznevelési jogszabályok egyébként semmilyen formában nem tartalmaznak időtartambeli megkötést a szülő által igazolható mulasztásra, azt az iskola határozhatja meg belső szabályzatában.