Ezt támasztja alá az is, hogy a mentőket szilveszter éjjelén a leggyakrabban kéz-, fej- és arcsérülések miatt riasztják. A magyar szabályozás négy kategóriába osztja a pirotechnikai termékeket. Az első kategóriába tartozó játékos pirotechnikai termékek egész évben kaphatóak. Alacsony hatóanyagtartalmuk miatt főként beltéri használatra szántak, ilyen például a bárki által elérhető tortatűzijáték. Ezeket a termékeket 14. életévüket betöltött személyek használhatják. A második kategóriába tartozó pirotechnikai eszközök már valamivel több hatóanyagot tartalmaznak, ezeket 16. életévüket betöltött személyek vásárolhatják meg és használhatják. A harmadik kategóriába tartozó pirotechnikai eszközöket december 28. és 31. között vásárolhatják meg a 18. életévüket betöltött állampolgárok. Ezeket azonban csak az év utolsó napján, december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig szabad működtetni. A negyedik kategóriába azok a professzionális pirotechnikai termékek tartoznak, amelyeket csak szakképzett pirotechnikus vásárolhat meg. A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan petárdázni idén is tilos – írja a
Szoljon.hu portálja.
Dr. Bérczi László tű. dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője elmondta, hogy a katasztrófavédelem szakhatóságként vesz részt a pirotechnikai termékeket árusító helyek engedélyezésében és ellenőrzésében. Tavaly mintegy 400 ideiglenes árusítóhely volt, míg idén december 20. és 31. között 630 árusítóhely közül választhatnak a vásárlók.
Azokat a harmadik kategóriába tartozó tűzijátékokat, amelyeket nem használtunk fel vagy hibásak, január 5-ig vissza kell vinni az árusítóhelyre, ahol kötelesek azt térítésmentesen visszavenni.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója elmondta, nincsenek veszélytelen pirotechnikai eszközök. A mentőket szilveszter éjjelén a leggyakrabban kéz-, fej- és arcsérülések miatt riasztják. Az elmúlt évben 21 személyi sérülés következett be a pirotechnikai eszközök szabálytalan használata miatt.