• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Nem marad orvos egyedül a praxissal

Lapszemle 2021.01.12 Forrás: boon.hu
Nem marad orvos egyedül a praxissal

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2005 óta nyolc tartósan betöltetlen háziorvosi körzet van, 2020 első felében pedig tíz körzet ürült meg.

Országosan és megyénkben is komoly gondot okoz a háziorvoshiány, különösen a kistelepüléseken. Egy új törvénymódosítás értelmében öt évig háziorvosi szakvizsga nélkül is praktizálhatnak december 27-től azok a felnőtteket gyógyító doktorok, akik más előírt orvosi szakképesítéssel rendelkeznek – olvasható a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatban. A Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Szervezetének elnökét, dr. Csilek Andrást a boon.hu kérdezte, hogy ez mennyiben enyhíti a szakemberhiányt.

- Érdemben nem változtat a háziorvosi ellátás jelenlegi helyzetén az új törvénymódosítás. Korábban is elkezdhettek praktizálni a friss diplomás háziorvosok, csak felügyelet mellett. A mostani változtatás egy kis könnyítést jelent, ami tulajdonképpen kizárólag technikai kérdés – mondta dr. Csilek András. – A háziorvosi szakvizsga megszerzése az orvosi diploma után még plusz három év. Viszont, aki már egyébként is rendelkezik másféle szakvizsgával, ott a háziorvosi képesítésnek nincs túl nagy jelentősége. A kezdő orvosoknak általában egyébként van olyan, telefonon elérhető felettese, akit bármilyen fellépő probléma esetén meg tudnak kérdezni. Tehát nem hagyjuk őket egyedül egy praxissal.

– A háziorvoshiány oka alapvetően nem a szakmában és nem is a munkaszervezésben keresendő. Egyszerűen azzal magyarázható, hogy a fiatal orvosok nem szívesen költöznek vidékre, pusztán azért, hogy ott dolgozhassanak. Az aprófalvakba szerintem még nagyon magas fizetésért sem menne el senki, főleg úgy, hogy ott is éljen. Ilyen helyeken helyettesítéssel és központi ügyeletekkel oldjuk meg az ellátást, hiszen a folyamat megállíthatatlan. Asszisztencia a legtöbb faluban van, ezen keresztül lehet telefonon egyeztetni a helyettesítő háziorvossal. Igazán nagy probléma ez majd 15–20 év múlva lesz, mert addigra az összes, idősebb generációba tartozó háziorvos nyugdíjba megy. Ennek érdekében kezdték el szervezni már most a praxisközösségeket – magyarázta.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ táblázata szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2005 óta nyolc tartósan betöltetlen háziorvosi körzet van, 2020 első felében pedig tíz körzet ürült meg.