A mikrobák olyan új törzseit azonosították, amelyek alkalmazkodtak a városokban rendelkezésre álló szűkös erőforrások hasznosításához.
A városi baktériumok nemcsak azt tanulták meg, hogyan éljenek a mi hulladékainkon, de ellenállóvá is váltak a legtöbb fertőtlenítő hatású tisztítószerünkkel szemben. Ugyanakkor akad közöttük, amelyik hasznunkra válik, írja az Origo.
A kínai Xi’an Jiaotong - Liverpool University kutatóinak legfrissebb kutatásai szerint a városi baktériumok mára már ellenállóvá váltak az elpusztításukra szánt tisztítószerekkel szemben. A tudósokat szintén meglepte, hogy olyan új baktériumtörzseket találtak Hong Kongban, amelyeket korábban csak az antarktiszi jeges sivatagok talajából ismertek. Érthető, hogy a közelmúltbeli világjárvány nyomán nagy mértékben nőtt a fertőtlenítőszerek felhasználása. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy a városi környezet sterilizálására irányuló erőfeszítéseink visszafelé sülnek el.
A Microbiome című folyóiratban publikált tanulmány szerzői a mikrobák olyan új törzseit azonosították, amelyek alkalmazkodtak a városokban rendelkezésre álló szűkös erőforrások hasznosításához, és rámutattak arra, hogy mindennapi tevékenységünk megváltoztatja a beltéri környezetünkben fellelhető mikroorganizmusok tulajdonságait.
Az épített környezet sajátos életkörülményeket teremt, amelyek különböznek mind a természetes, mind az egyéb ember által tervezett viszonyoktól – fejtette ki Xinzhao Tong, a Xi’an Jiaotong - Liverpool University tanársegédje és a tanulmány vezető szerzője. – A sűrűn beépített területek nem bővelkednek azokban a hagyományos tápanyagokban és alapvető erőforrásokban, amelyeket a mikrobák a túlélésükhöz igényelnek, ezért ezek az épített környezetek egyedi mikrobiommal jellemezhetők.
A tisztítószerek és más kemikáliák használata ezekben a környezetekben különleges helyzetet teremt, amely szelekciós nyomást gyakorol a mikrobákra.
További részletek az origo.hu-n.