Még legalább egy évig biztosan nem igazítják hozzá a gyógyításért járó közfinanszírozást a költségekhez, mint történet ez utoljára 2018-ban.
Nem nagyon sikerült megnyugtatni az egészségügyi ágazatot a Magyar Kórházszövetség háromnapos kongresszusán. Hiba vett részt a fórumon három államtitkár, valamint a terület irányításában, ellenőrzésében érintett valamennyi hivatal vezetője, továbbra sem ismert, hogy az egyes intézményeknek milyen sorsot szánnak. És bár Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár rendre hangsúlyozta: kórházat nem zárnak be, a hallgatóság kérdéseiből egyértelművé vált, hogy nemcsak a sajtó, de maguk a szolgáltatók sem tudják, pontosan mi fog történni a júniusi választások utáni várhatóan lendületet kapó szerkezet-átalakítás nyomán - írta tudósításában a népszava.hu.
Takács Péter mindössze annyit osztott meg e témában a hallgatóságával, hogy érdemes átgondolni, milyen legyen az aktív és a tartós ápolást szolgáló ágyak aránya. Közölte: arra is folyamatosan törekednek, hogy finanszírozási okból senki ne tartson benn a kórházban beteget. A mozgásszervi és egyéb népbetegségek szerinte javarészt kezelhetők szakrendeléseken, a kizárólag kórházi ellátással kezelhetőket pedig a megyei kórházakba szervezik. A sebészeti ellátások 60-80 százalékát egynapos sebészeteken is megtörténhet – mondta az államtitkár. Városi kórházban akkor maradhatnak bizonyos műtétek, ha az út és közlekedési körülmények miatt nehezebb elérni a megyei centrumot - írták.
A hallgatóság egykedvűen vette tudomásul a kórházakat érintő ellenőrzésekkel kapcsolatos beszámolókat, és hiába tudta minden szereplő, az eladósodás már rég nem kezelhető költségvetési felügyelők nyakukra ültetésével – nem tiltakoztak a friss bejelentés ellen, miszerint újabb 14 intézményt vesz pénzügyi gyámság alá a kormányzat. E bejelentés után két nappal a kórházak gazdálkodását érintő kérdésekre Takács Péter is csak annyit mondott: még legalább egy évig biztosan nem igazítják hozzá a gyógyításért járó közfinanszírozást a költségekhez. Utoljára 2018-ban igazítottak az egy-egy esetért járó finanszírozás összegén, azóta pedig az egészségügyet az inflációs hatások sokszorosan sújtják. Azaz a 2018 előtti árak többszöröséért lehet hozzájutni gyógyszerekhez, eszközökhöz, gyógyításhoz szükséges anyagokhoz és az energiához.
Továbbiak a teljes cikkben