• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem szabadul a család a szörnyű titok súlyától

Lapszemle Forrás: teol.hu

Az anyuka lányfejjel lett terhes, az apa börtönben ült, a nagypapa öngyilkos lett, a nagybácsi homoszexuális.

Az anyuka lányfejjel lett terhes, az apa börtönben ült, a nagypapa öngyilkos lett, a nagybácsi homoszexuális. A család később sem beszélt ezekről a dolgokról, de a titkot, a szégyent, az elfojtást generációkkal később is érezték a családtagok. A traumák addig dolgoznak bennünk, amíg szembe nem nézünk velük, mondta Kovácsné Kaszás Beatrix pszichológus. Minden családban vannak titkok, csak a mélységük, fajsúlyuk változó – húzta alá a szakember, hozzátéve azt is, azok az események, amelyek a családban történnek, és nem dolgozzák fel őket, egyik generációról a másikra adódnak tovább – olvasahtó a teol.hu portálján.

Ha azt tanultuk meg, hogy jobb, ha nem beszélünk valamiről, ha mindent áthat a némaság, az már egészen kicsi gyermekben is komoly feszültséget kelt, amelynek viselkedés-, vagy teljesítményzavar, betegség lehet a következménye. A szakemberek azt tartják optimálisnak, ha valaki kellően barátságos, nyitott, nincs tele túl sok félelemmel, képes bízni, kötődni, és képes elviselni a csalódásokat. Ez a jól működő megküzdési stratégia alapja.

Sokan mondják, hogy meghurcolta őket az élet, megverte a sors. Vajon létezik olyan, hogy egy család vonzza a bajt, s generációkon keresztül gyakoribbak az öngyilkosságok, az alkoholizmus, a válás? Kovácsné Kaszás Beatrix szerint a változás lehetőségét kívülről mindig könnyebb látni. Láthatatlanul kötnek minket gúzsba kialakult, megkövült elképzeléseink, a tudatalatti mintakövetések, a tanult problémakezelés. Vagyis nem végzetről van szó. A családtagok megtanulnak egyfajta viselkedésmódot, amit továbbadnak egymásnak. Ez nem genetikai probléma – mutatott rá a szakember, aki kiemelte azt is, el kell gondolkodni a beidegződött dolgokon, és felül kell vizsgálni azokat. Óriási önismeret és kulturáltság kell hozzá, de ki lehet törni a bűvös körből. Ifjúkorban az ember látja a családja hibáit, nem véletlen, hogy ilyenkor fogalmazódik meg benne, ezt én teljesen másként fogom csinálni, mint a szüleim, aztán sokszor ugyanazokat a hibákat követi el.