• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem teszik, nem tehetik le a fehér köpenyt

Lapszemle Forrás: Szabad Föld

A 60-70 éves és ennél idősebb orvosok betegeinek körében magasabb volt a halálozási ráta, mint a fiatalabb doktorok pácienseinél.

Egyre több a hiányszakma a kórházakban. A vészhelyzetet az intézmények sokszor nyugdíjasok foglalkoztatásával próbálják megoldani. Ötezer nyugdíjas egészségügyi dolgozó továbbfoglalkoztatását kérték 2012 óta, de a Kórházszövetség szerint mégis hiánnyal küzdenek - írja a Szabad Föld.

Az országos statisztika szerint az orvosok egyharmada az 50–64 éves korosztályba tartozik. Főként az alapellátásban probléma az elöregedés, s érthető módon az orvosegyetemi városokban a legkisebb a gond. Budapesten azonban az orvosok több mint fele betöltötte már az ötvenet. A 65 év feletti doktorok aránya Nógrád megyében a legmagasabb, s ott a legégetőbb az orvoshiány – derül ki a magyar egészségügyet elemző kiadványból. Veszprém megyében a háziorvosok átlagéletkora 60 esztendő, a legidősebb doktor 76 éves, de két 80 év feletti gyógyító is vállal helyettesítést. A szakma elöregedése – bár a nők korát nem illik firtatni – a nővérekre és a szakasszisztensekre is jellemző, ami elsősorban Heves megyében, illetve a fővárosban aggasztó.

Tabudöntögető kérdés: vajon hány éves koráig marad fitt a gyógyító? A Harvard Egyetem kutatói nem voltak restek 700 ezer kórházi feljegyzést átvizsgálni, és 19 ezer orvos idős páciensének sorsát követték nyomon. Arra jutottak, hogy a 60-70 éves és ennél idősebb orvosok betegeinek körében magasabb volt a halálozási ráta, mint a fiatalabb doktorok pácienseinél. A kutatók nem tudták eldönteni, ennek mi az oka: vajon az öregedő doktorok ismeretei elavulnak, vagy a fáradtság miatt hibáztak? Azért a felmérés pánikra nem ad okot, mivel a képességeknek az életkorral járó hanyatlását jó ideig ellensúlyozza a tapasztalat. Ám az is tény: a kórházak a végtelenségig nem rakhatnak újabb terheket a korosodó gyógyítók vállára.