Hatmilliót kér a burgaszi kórház a kómában fekvő fiatal szegedi nő kezeléséért.
Szerdán lesz három hete, hogy a 19 éves szegedi Burkus Vanessza autóbalesetet szenvedett Bulgáriában, azóta kómában fekszik a burgaszi kórházban. A családja nagyon szeretné már hazaszállíttatni, de egyelőre a kórház nem adja ki a szállításhoz elengedhetetlen dokumentációt, és nehézkesen kommunikálnak a családdal - írta az index.hu. Az esetről először a délmagyar.hu számolt be.
A lakóhelyük szerint illetékes Szegedi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézete fogadná is a sérült lányt. Az intézet vezetője, prof. dr. Molnár Zsolt az Indexnek azt mondta, hivatalos megkeresés a burgaszi kórház részéről feléjük nem érkezett a baleset óta, de mivel ő értesült az esetről, egy angol nyelvű emailben felkereste a kinti kórház intenzív terápiás osztályát.
„Megköszöntem, hogy megmentették Vanessza életét, és információt kértem az állapotáról. Erre a levelemre ugyan nem érkezett válasz, de pár nappal később CT-leleteket küldtek. Valamint a családon keresztül kaptam az általános állapotáról egy leírást, azonban ebből hiányoztak az objektív élettani paraméterek, amik alapján a szállíthatóságot meg lehet ítélni. De ez nem is a mi dolgunk eldönteni innen a távolból, csak a felkészüléshez szerettem volna tájékozódni" – mondta a professzor.
Hétfőn arról tájékoztatták a szülőket a kórházban, hogy lányuk kezeléséért húszezer eurót (kb. hatmillió forint) kell fizetniük.
A lap megkérdezte a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy belefolytak-e valamilyen módon az ügy rendezésébe, válaszukban az Atv.hu-n megjelent nyilatkozatukat küldték el, ami szerint „Munkatársaink többször egyeztettek a kórházzal és a főorvossal is. Külképviseletünk folyamatosan a hozzátartozók rendelkezésére áll, segíti a kapcsolatfelvételt, kollégáink természetesen a tolmácsolásban is segítettek. A külképviseletnek azonban arra nincs lehetősége, hogy egy munkatárs folyamatosan a kórházban legyen. A balesetet szenvedett magyar állampolgárok hazaszállítását a sérült biztosítója, illetve EU tagországokon belül a Nemzeti Egészségbiztosítási Alap végzi. A nagykövetség nem kérheti a sérült hazaszállítását, azt csak az itthoni biztosító, a NEA vagy a hozzátartozó kérheti.
A kérdésre, hogy a követség miként igyekszik segíteni a két kórház közti egyeztetést, ekkor pedig egy friss Origo-cikk linkjét küldték válasz gyanánt. Ebben az olvasható, hogy a betegszállításban illetékes Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő szeretné kivárni azt, hogy a lány szállítása kisebb kockázattal járjon, például már tudjon önállóan lélegezni.