A lista szerint nem is volt olyan intézmény, amelynek ne lett volna rendezendő számlája.
A kormány honlapján nyilvánosságra hozták, hogy mely kórháznak mennyi pénz jutott a nyár elején kiosztott 60 milliárd forintnyi konszolidációs összegből. A lista azért készült el, mert Ikotity István, az LMP képviselője arról érdeklődött Balog Zoltán humánminisztertől, mit mutatnak a kórházi beszállítókkal szemben fennállt tartozások a rendezés óta. A miniszter az írásbeli válaszában azt írja, hogy 20 milliárd forint még májusban a nagy beszállítók számlájára került. Az összeg kifizetésének részleteiről a kórházfenntartó hivatal főigazgatója, Ónodi-Szűcs Zoltán állapodott meg a hitelezőkkel. E tárgyalás eredményeként a Heim Pál gyermekkórház egyik hitelezője nagyvonalúan lemondott a kamatokról – olvasható a nol.hu oldalán.
Az elmúlt két hónap alatt a kórházi vezetők több száz konzultációt, tárgyalást folytattak le. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) által fenntartott intézmények június végéig a 60 milliárdos összeg több mint 70 százalékát, július közepére pedig több mint 94 százalékát kifizették a tartozásaikra.
Hiába jutottak ekkora összeghez a beszállítók, az egyik szövetségük továbbra is elégedetlen. Mint azt közleményükben jelezték, nem hozott végleges megoldást a kórházi tartozások nyár eleji konszolidációja. A Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetsége (MOBSZ) által jegyzett levélben arra figyelmeztetnek, hogy a jelenlegi mintegy 40 milliárd forintról már szeptemberre ismét akár 60 milliárd forintra nőhet a beszállítók felé fennálló kórházi tartozások összege.
A szervezet szakértői a probléma orvoslására egyebek mellett azt ajánlják, a kormányzatnak: változtassanak a finanszírozási elveiken. Például az életmentő eszközök áfájának a mostani 27 százalékos kulcsát csökkentsék 5 százalékra.