• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kevesen ajánlják fel a felesleges anyatejet

Lapszemle Forrás: mno.hu

Nehéz helyzetbe kerülnek azok az édesanyák, akik nem tudják szoptatni kisbabájukat, mivel kevesen ajánlanak fel anyatejet.

Pedig az állam is támogatja a leadást, literenként 1800 forintot kaphatnak a nők, így aki rendszeresen segít, akár havi 43 ezer forint adómentes bevételhez is juthat. Aki nem tud szerezni bevizsgált, ellenőrzött tejet, gyakran fórumokon és szervezetek segítségével keresi az alternatív megoldásokat – írja a Magyar Nemzet – online.

A felesleges anyatej óriási kincs azok számára, akik bizonyos idő után már nem tudják szoptatni gyermeküket, vagy örökbefogadás miatt soha nem is tudták. Hazánkban azonban nem egyszerű ezeknek a nőknek a helyzete a kialakult anyatejhiány miatt. Az egyre nagyobb kereslet pedig utat enged a bevizsgálatlan tejet kínálóknak is. Ez leginkább azért probléma, mert nem lehet tudni, hogy az az édesanya, akitől a tej származik, nem szenved-e valamilyen betegségtől, vagy szed-e olyan gyógyszert, amelynek hatóanyaga a tejbe is bekerül.

Előfordult például, hogy a vizsgálat során szalmonellát mutattak ki, de az anya tünetmentes hordozó volt, így nem is tudott a betegségről – nyilatkozta Tasi Zsuzsanna, a Heim Pál Gyermekkórház Anyatejgyűjtő Állomásának vezetője, aki arról is beszámolt, hogy a gyűjtőállomásokon az anyatejet adó édesanyáknak – a babák érdekében – minden esetben alapos orvosi vizsgálaton kell részt venniük. Végeznek tüdőszűrést, HIV-tesztet, bőrgyógyászati és székletvizsgálatot, és a szifilisz kizárása is elengedhetetlen. Az egész folyamat azonban nem hosszabb másfél hétnél, ráadásul az érvényben lévő kormányrendeletnek köszönhetően a tesztek ingyenesek.

Egy hónap alatt a budapesti állomásra 300-400 liter anyatej érkezik 40-45 anyukától, ez 70-80 csecsemő számára biztosítja, hogy a tápszer mellett anyatejet is kapjanak egészen 8 hónapos korig. Öt kórházzal állunk kapcsolatban, a legtöbb gyermeknek naponta egy üveg (2 dl) tejet tudunk biztosítani – mondta Tasi Zsuzsanna.

Aki tehát háziorvosi segítséggel igényel a budapesti állomáson anyatejet, az hozzájuthat, bár a napi 2 dl vészesen kevés ahhoz képest, hogy mennyi tápszert kell emellett a babának adni. A szakember szerint háromszor-négyszer annyi tejre lenne szükség, mint a jelenlegi mennyiség.

Túl kevés édesanya vállalja, hogy ilyen módon segítsen, aki viszont vállalja, azt többségében nem a pénz, hanem a tenni akarás motiválja – tette hozzá Tasi Zsuzsanna.

Budapesten egyedül a Heim Pál Gyermekkórház gyűjt és ad ki anyatejet a kórházak és az otthon gondozott babák számára, de az országban összesen 18 ilyen állomás létezik, többek között Pécsett, Gyöngyösön, Szombathelyen, Hatvanban és Szolnokon – jegyzi meg a portál.