Évente akár kétszáznegyvenezer új beteget is diagnosztizálhatnak az orvosok.
Immár népbetegségnek nevezhető a Magyarországon élő emberek nyolc százalékát érintő Lyme-kór, amelyet a kullancsok terjesztenek. A betegség kórokozóját a hazánkban nemrég felbukkant, úgynevezett tigriskullancsban is kimutatták a szakemberek – tájékoztatta a Magyar Hírlapot Kapiller Zoltán állatorvos.
A Magyar Kullancsszövetség elnöke közölte, hogy a vérszívók drasztikus terjedése miatt kalakult helyzetben évente akár kétszáznegyvenezer új beteget is diagnosztizálhatnak az orvosok, a hiányos szakismeret, és az ebből adódó nem megfelelő diagnosztika, illetve terápia miatt a fertőzöttek jelentős része krónikus beteggé válhat. A hazai házi, illetve más szakorvosok jelentős része még ma sincs tisztában a kullancsok jelentette kockázatokkal, sokuk elavult módszerekkel próbálja meg eltávolítani az élősködőket, így nem egyszer maga sodorja veszélybe a betegét.
A Lyme-kórban szenvedőknek tegnap volt a világnapja, az alkalomra Európa több országában demostrációkkal igyekeztek felhívni a szervezők az emberek figyelmét, hogy vegyék komolyan a veszélyes betegséget. A kórt a kullancsok a testnedveikben lévő baktériumokkal terjesztik, szövődménye lehet egyebek mellett a szívizom-, illetve agyhártyagyulladás, az arcidegbénulás, a különféle idegi, és ízületi betegségek. Ezeket sok esetben más alapbegetegségekkel hozzák összefüggésbe az orvosok, és azoknak megfelelően kezelik, holott a kullancsok okozta, időben felismert tünetek, illetve betegségek a korai stádiumban egy antibiotikumos kúrával is sikeresen gyógyíthatók. A kockázatokat növeli, hogy a globális felmelegedés miatt hazánkban is egyre újabb, korábban errefelé ismeretlen fajok terjednek el.