A pszichoterápiás ellátás az elmúlt évtizedekben folyamatosan kiszorult az állami intézményekből.
Egymást érik a kutatások és előrejelzések arról, hogy hogyan terjednek járványszerűen a különféle lelki betegségek. A mentális problémák sokasodása nem csak Magyarországon okoz problémát, de számos jel utal arra, hogy nálunk sok szempontból kritikus a helyzet: elég, ha az öngyilkosságok számát, az alkoholfogyasztás mértékét, a depresszióban szenvedők arányát vagy az elhízottak számát nézzük, hogy láthatóvá váljon, a magyar társadalom lelki egészsége nagyon nincs rendben – olvasható a 444.hu portálján.
Annak ellenére, hogy mára számos országban a pszichoterápia lett sok mentális egészséggel összefüggő tünet és betegség kezelésének kiemelt eszköze, Magyarországon az elmúlt évtizedekben a pszichoterápiás ellátás elérhetőségének folyamatos szűkülését lehetett tapasztalni, legalábbis a magyar lakosság jelentős része számára – mondta Harmatta János, a Tündérhegyi Pszichoszomatikus és Pszichoterápiás-rehabilitációs Osztály osztályvezető főorvosa, a Magyar Pszichiátriai Társaság tiszteletbeli elnöke.
Bár pszichoterápiás megközelítést és pszichoterápiából átemelt módszertani elemeket számos szakember alkalmaz a családsegítőktől a drámapedagógusokon át a mentálhigiénés szakemberekig, de teljes értékű pszichoterápiás ellátást ma Magyarországon csak az egyik legnehezebbnek számító szakvizsgát megszerző szakorvosok és klinikai szakpszichológusok nyújthatnak, és ez az ellátás az elmúlt évtizedekben folyamatosan szorult ki az állami intézményekből. Harmatta elmondása szerint a probléma egyik gyökerét a finanszírozásban kell keresni: ugyan az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) támogatja a pszichoterápiás ellátást, de a pontrendszer, mely alapján megszabják a támogatás mértékét, köszönőviszonyban sincs azokkal az árakkal, melyek a magánpraxisban érvényesek. A teljes cikk